Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Merkel i Putin za politycznym rozwiązaniem

0
Podziel się:

Uczynimy wszystko, co możliwe, aby rozwiązać ten konflikt, stawiając na instrumenty polityczne.

Wojna w Syrii. Merkel i Putin za politycznym rozwiązaniem
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin opowiedzieli się dzisiaj za politycznym rozwiązaniem konfliktu w Syrii. Putin zaprzeczył, by Rosja stała w konflikcie syryjskim po stronie reżimu prezydenta tego kraju Baszara el-Asada.

_ - Uczynimy wszystko, co możliwe, aby rozwiązać ten konflikt, stawiając na instrumenty polityczne _ - powiedział Putin na konferencji prasowej po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie.

_ - Uważam, że polityczne rozwiązanie jest możliwe. Wymaga to pewnego profesjonalizmu i cierpliwości. Nie można tego dokonać przemocą _ - dodał.

Odrzucił również sugestie, jakoby Moskwa opowiadała się w konflikcie syryjskim po stronie reżimu Asada, i zapewnił, że Rosja nie dostarcza broni, która mogłaby być wykorzystana w konflikcie w Syrii.

_ - Ci, którzy twierdzą, jakoby Rosja wspierała jakikolwiek reżim - w tym przypadku chodzi o prezydenta Asada - czy jakoby udzielała wsparcia tylko jednej stronie konfliktu, mylą się _ - oświadczył Putin.

_ - Mamy dobre długoletnie stosunki z Syrią, jednakże nie popieramy żadnej ze stron, z którą wiąże się niebezpieczeństwo wojny domowej. Naszym wspólnym zadaniem jest uniknięcie tego niekorzystnego scenariusza _ - powiedział.

Zdaniem Putina w Syrii widać jednak _ zalążki wojny domowej w Syrii _, co jest niezwykle groźne. Jak podkreślił, społeczność międzynarodowa powinna się skoncentrować na wsparciu wysiłków specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii Kofi Annana.

_ - Naszym zadaniem jest powstrzymanie przemocy niezależnie od tego, z której strony ona się bierze. Zgadzamy się, że musimy uczynić wszystko, by uniknąć eskalacji _ - dodał Putin.

Rosja wielokrotnie torpedowała wysiłki Zachodu, zmierzające do potępienia prezydenta Asada i odsunięcia go od władzy. Po niedawnej masakrze w syryjskim mieście Hula, gdzie zginęło ponad 100 osób, w tym wiele dzieci, Zachód nasila jednak presję na Moskwę, aby ta przemyślała swoje stanowisko.

Według Merkel wydarzenia w Huli _ uwidoczniły, jak straszna jest sytuacja ludzi w Syrii _. _ Mam wrażenie, że nikt nie jest zainteresowany tym, by doszło do wojny domowej. Należy uczynić wszystko, by jej zapobiec i każdy powinien podjąć takie starania _ - powiedziała niemiecka kanclerz.

_ - Stawiamy na polityczne rozwiązanie _ - podkreśliła. Jak dodała, należy rozważyć, jakie _ dodatkowe polityczne działania _ można podjąć w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby zapewnić, by plan pokojowy Kofiego Annana _ nie pogrążył się w chaosie _.

Według Merkel wspólnym interesem jest zapewnienie stabilności całego regionu. _ - Choć być może są między nami różnice co do sposobów działania, ale na bazie tego wspólnego interesu należy kontynuować pracę. To przesłanie na dziś _ - dodała niemiecka kanclerz.

Berlin był pierwszą zachodnią stolicą, którą Putin odwiedził po swym powrocie na Kreml. Tematem jego rozmów z Merkel była również m.in. współpraca gospodarcza i energetyczna. Oboje uznali, że łączący oba kraje Gazociąg Północny pod Bałtykiem jest dobrym przykładem tej współpracy i pomoże zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w Europie. - _ Z projektu niemiecko-rosyjskiego Nord Stream przekształcił się w europejski projekt _ - ocenili zgodnie. Merkel dodała, że niemal nie słychać już krytyko wobec tej inwestycji, która kilka lat temu wywołała spore kontrowersje w Polsce i krajach bałtyckich.

Według Putina Rosja jest zainteresowana tym, by przeżywająca kryzys gospodarka strefy euro dobrze funkcjonowała. Wskazał on, że 40 proc. rosyjskich rezerw walutowych utrzymywanych jest w europejskiej walucie, a większość stanowią niemieckie obligacje.

Putin przyznał, że mógłby sobie wyobrazić, iż w przyszłości proponowane przez niektórych członków eurolandu, w tym Francję, wspólne obligacje strefy euro także cieszyłyby się zainteresowaniem. Ale - jak powiedział - na razie wokół propozycji euroobligacji jest jeszcze wiele otwartych pytań. Merkel powtórzyła zaś, że jest euroobligacjom przeciwna.

Niemiecka kanclerz poinformowała też, że rozmawiała z Putinem także o rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. _ - Niemcy są zainteresowane tym, aby w Rosji rozwijała się demokratyczna różnorodność. Tylko w ten sposób może powstać silne społeczeństwo obywatelskie, które wspiera rozwój kraju _ - powiedziała niemiecka kanclerz.

Czytaj więcej w Money.pl
Apelują do Rosji w sprawie rozlewu krwi Rosja powinna zrozumieć, że chęć zakończenia rozlewu krwi w Syrii nie jest sprzeczna z jej strategicznymi interesami - powiedział szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.
Amerykanie czekają na zgodę. Będzie wojna? Amerykański sekretarz obrony powiedział, że operacja wojskowa w Syrii jest mało prawdopodobna głównie ze względu na sprzeciw Rosji.
Syryjski dyplomata rezygnuje. Po masakrze Powodem decyzji są zdarzenia w syryjskiej Huli, gdzie zginęło ponad 100 osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)