Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Propozycja rozwiązania problemu roszczeń wynikających z II wojny światowej

0
Podziel się:

Mariusz Muszyński i Krzysztof Rak uważają, że Niemcy i Polska powinny ostatecznie zrezygnować ze wszystkich roszczeń wynikających z II wojny światowej. Pełnomocnik polskiego rządu ds. stosunków z Niemcami i członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej opublikowali wspólny artykuł na łamach dziennika â?ľFrankfurter Allgemeine Zeitung".

Autorzy nawiązują do propozycji tzw. opcji zerowej, którą jesienią ubiegłego roku przedstawił Niemcom premier Jarosław Kaczyński. Polegała ona na tym, że wszelkie roszczenia związane z II wojną światową obywatele Polski i Niemiec mogliby kierować jedynie do własnych rządów. Jak piszą Muszyński i Rak, propozycja ta pozostała bez odpowiedzi ze strony niemieckiej.
â?ľPolacy i Niemcy wciąż nie uregulowali rachunków za II wojnę światową" - czytamy we frankfurckim dzienniku. Autorzy artykułu przestrzegają, że eskalacja wzajemnych roszczeń może w następnych latach obciążać wzajemne stosunki.
Muszyński i Rak przypuszczają, że w odpowiedzi na niemieckie roszczenia majątkowe i żądania zwrotu dóbr kultury Polacy mogą domagać się reparacji wojennych i odszkodowań za mienie zniszczone przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Aby raz na zawsze przezwyciężyć historyczne zaszłości, publicyści proponują obu rządom - jak głosi tytuł artykułu - â?ľzrezygnować ze wszystkich roszczeń".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)