Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd prasy katolickiej -26 III.06

0
Podziel się:

"Gość Niedzielny" - Pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II upamiętni Różaniec na Pl. św. Piotra 2 kwietnia. Modlitwa rozpocznie się o godz. 21.oo. Benedykt XVI pozdrowi zebranych z okna swej biblioteki. Specjalny telemost

połączy wówczas Watykan i Kraków . 2 kwietnia o godz.15.00 w Bazylice św. Jana na Luteranie zostanie odprawiona Msza św. dla pielgrzymów z Polski. Uczestnicy pielgrzymki Solidarności będą się modlić podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra 1 kwietnia. Benedykt XVI odprawi Mszę św. w intencji Jana Pawła w bazylice watykańskiej 3 kwietnia.

"Niedziela":Są już przygotowane wersje tekstów liturgicznych papieskiej Mszy św. na placu Piłsudskiego. Jednak nie możemy jej udostępniać dopóki nie zatwierdzi jej sam Benedykt XVI.- powiedział ks. Grzegorz Bereszyński podczas spotkania komitetu organizacyjnego do spraw pielgrzymki. Pielgrzymka Benedykta XVI do Polski jest jego pierwszą narodową wizytą; nie należy więc się dziwić, że Papież chce wszystkie teksty osobiście zobaczyć i zatwierdzić. Wiadomo już ,że liturgia będzie prowadzona po polsku i po łacinie.

"Przewodnik Katolicki": 1 kwietnia obchodzimy 350-lecie ślubów króla Jana Kazimierza złożonych w obliczu najazdu na Polskę wojsk szwedzkich. Król Jan Kazimierz wyruszył ze swym dworem ze Śląska na Podole i w lutym 1656 roku dotarł do Lwowa. Z większych miast tylko Lwów i Gdańsk obroniły się przed Szwedami. 1 kwietnia w katedrze we Lwowie , przed obrazem Matki Bożej Łaskawej -Jan Kazimierz ogłosił Matkę Bożą królową Polski i powierzył Jej opiece podległe mu narody. Ślubował ,że po nastaniu pokoju będzie używał środków, aby lud Królestwa mego od niesprawiedliwych ciężarów i ucisków wyzwolić.

"Idziemy" :Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa , przez co jest gwarantem rozwoju osoby mówił ks. Piotr Klimek , rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko. Praskiej podczas konferencji "Spółdzielnie mieszkaniowe relikt przeszłości, czy szansa na przyszłość?", która odbyła się na UKSW. Państwo musi gwarantować dostęp do mieszkania, nie może ono być luksusem - podkreślił prorektor UKSW ks. prof. Henryk Skorowski.

"Niedziela" : Prawdziwy szturm przypuścili na krakowski Pałac Sztuki chętni uczestniczyć w otwarciu wystawy pt."Twarze krakowskiej bezpieki", zorganizowanej przez krakowski oddział IPN. Wystawa pokazuje twarze 150 naczelników i ich zastępców , funkcjonariuszy UB i SB , którzy w imieniu PZPR i Związku Sowieckiego są odpowiedzialni za konkretne działania przeciwko Polsce i Polakom. "Ci ludzie, chociaż niektórzy z nich skutecznie zatarli swój wizerunek, bo nie udało się odszukać ich zdjęć, realizowali politykę represji i trzymali Kraków i Małopolskę w okowach. Mamy nadzieję, że inne polskie miasta wkrótce doczekają się tego typu opracowań" - mówił Janusz Kurtyka, prezes IPN.

"Tygodnik Powszechny" Z wypowiedzi Tadeusza Mazowieckiego :"Co do lustracji: zawsze stałem na stanowisku, że w przypadku ludzi obejmujących wysokie stanowiska państwowe to jest droga konieczna. Ale przeprowadzana w taki sposób, że najpierw jest hałas prasowy, a potem ustala się prawdę bywa często krzywdząca dla ludzi. Zresztą gorący zwolennicy lustracji nie taili,że chodzi im o rozgrywki polityczne niż o rzeczywiste ujawnienie donosicieli SB. Zaakceptowałem jako poseł ustawę lustracyjną, uważając, że jest to konieczny proces. Tyle, że wedle tej ustawy miano wyjąć lustrację z rąk polityków i szerzej z rozgrywek politycznych. Tak się nie stało."

"Idziemy": Prof. Wiesław Chrzanowski o pomyśle PIS samorozwiązania Sejmu i majowych wyborach do Parlamentu oraz o pomyśle PO na większościową ordynację wyborczą jako warunku poparcia wniosku o samorozwiązanie Sejmu: "Pierwsze reakcje polityczne pokazały już ,że jest to pomysł nierealny . Inicjatywa ta była obliczona na wywołanie określonego wrażenia po to, by uzmysłowić obserwatorom, przede wszystkim społeczeństwu, że istnieje silny układ , z przełamaniem, którego boryka się obóz rządzący...Zaś ze strony PO to jest próba przejścia z pozycji pasywnej, wywołanej oszołomieniem po przegranej , do ofensywy. Przecież w Platformie wiedzą, że w tej chwili nie ma możliwości zmiany konstytucji, a tego wymagałaby zmiana ordynacji wyborczej."

"Niedziela": Ernest Bryll: "Bardzo lubię . Przede wszystkim może o tym głupio mówić ze względów artystycznych. W Polsce jest to jedno z najbardziej rozbudowanych nabożeństw, z wielką tradycją muzyczną. Ludzie przeżywają je artystycznie, ale to nie jest źle. Z przeżycia artystycznego rodzą się głębokie myśli"

"Gość Niedzielny": Wyznawcy pięciu religii- chrześcijaństwa, islamu, judaizmu, hinduizmu i buddyzmu oraz ateista będą wspinać się na Mount Everest. Wyprawa ma się rozpocząć 4 kwietnia w Katmandu. "Przesłanie, które grupa chce przekazać światu jest proste : dzięki pracy w grupie, atmosferze pokoju, przez przyjaźń wspólnie można zdobywać najwyższe szczyty świata" tłumaczy pomysłodawca wyprawy, amerykański buddysta Lance Trumbull.

"Przewodnik Katolicki": Rok Języka Polskiego jest dobrą okazją, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu do refleksji nad chrześcijańskim obliczem naszej mowy. "Postaw , Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich" - modli się Psalmista na kartach Starego Testamentu. A Pan Jezus napominając faryzeuszów dodawał: "Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów swoich będziesz potępiony. Może warto za radą św. Ambrożego - nauczyć się milczeć, abyśmy mogli mówić.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)