Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się konsultacje nad głównymi wytycznymi ustawy o nadawcach publicznych

0
Podziel się:

W zeszłym tygodniu zakończono prace nad projektem.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski poinformował, że główne założenia ustawy to stworzenie funduszu misyjnego, oddanie ośrodków regionalnych społecznościom lokalnym i zróżnicowanie profilu Pierwszego i Drugiego Programu Telewizji Polskiej.

Bogdan Zdrojewski wyjaśnił w rozmowie z IAR, że założenia ustawy o nadawcach publicznych, która dotyczy ładu obejmującego przede wszystkim sferę publiczną, są zgodne z ogólnymi intencjami rządu.

Minister Zdrojewski zaznaczył, że proponowany fundusz misyjny będzie uzyskiwany albo z podatku VAT na reklamy albo będzie stanowić udział z podatku VAT z użycia energii elektrycznej. Minister kultury dodał, że całość funduszu jest jeszcze liczona, ale powinna odpowiadać obecnym wpływom z abonamentu; a więc zabezpieczy funkcjonowanie mediów publicznych.

Według Zdrojewskiego kolejnym ważnym założeniem jest oddanie ośrodków regionalnych społecznościom lokalnym. Minister wyjaśnił, że rząd chce doprowadzić do sytuacji, by regionalne stacje i telewizja poświęcały swój czas antenowy sprawom lokalnym i robiły to tak, by budowanie "małej ojczyzny" odbywało się z udziałem mediów publicznych.

Bogdan Zdrojewski wyjaśnił, że w samej ustawie o nadawcach publicznych będą zawarte określone ograniczenia - tak, aby nie doszło do upolitycznienia czy upartyjnienia mediów lokalnych.

Szef resortu kultury chce także, by wyraźnie zróżnicować profil telewizyjnej "Jedynki" oraz "Dwójki". Zdrojewski dodał, że Program Pierwszy powinien zajmować się tym, co jest związane z edukacją, strefą kultury i wysokim poziomem informacji. "Jedynka powinna być stacją o charakterze propaństwowym o najwyższych standardach"- powiedział minister.

Według planów rządu telewizyjna "Dwójka" powinna mieć szansę konkurowania z mediami komercyjnymi. Minister Zdrojewski dodał, że oba programy powinny spełniać funkcję misyjną i będą realizowały plan oparty o licencję programową roczne czy dwuletnie. Ustawa o nadawcach publicznych należy do szeregu ustaw dotyczących mediów, przygotowywanych przez Platformę Obywatelską.

Ustawa medialna autorstwa PO przyjęta wcześniej przez parlament, została zawetowana przez prezydenta. Nowelizacja ustawy medialnej znacznie ogranicza kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców - z wyjątkiem kontroli programowej - przechodzi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ustawa zmienia też zasady wyboru członków KRRiT, rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)