Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borusewicz: na bzdury nie będę odpowiadał

0
Podziel się:

Jako "bzdurne" określił marszałek Senatu,
Bogdan Borusewicz zarzuty Anny Walentynowicz, jakoby miał on
"zadanie nie dopuścić do powstania Wolnych Związków Zawodowych".
Oskarżenie to padło w niedzielę na odbywającej się w Sejmie
konferencji z okazji 30. rocznicy powstania Wolnych Związków
Zawodowych (WZZ).

Jako "bzdurne" określił marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz zarzuty Anny Walentynowicz, jakoby miał on "zadanie nie dopuścić do powstania Wolnych Związków Zawodowych". Oskarżenie to padło w niedzielę na odbywającej się w Sejmie konferencji z okazji 30. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych (WZZ).

"To bzdura, kto niby miał mi dać takie zadanie? Nie wiem zupełnie o co chodzi. Na bzdury nie będę odpowiadał" - powiedział PAP Borusewicz komentując wypowiedź Anny Walentynowicz.

W czasie przemówienia wygłoszonego na spotkaniu Walentynowicz oświadczyła, iż działalność WZZ utrudniał Bogdan Borusewicz, przedstawiciel Komitetu Obrony Robotników, "który miał za zadanie nie dopuścić do powstania Wolnych Związków Zawodowych, a potem wielu z nas oskarżał o agenturalność ".

"To Walentynowicz oskarżała mnie o agenturalność, a nie ja ją" - stwierdził marszałek Borusewicz zaznaczając, że nie będzie komentował oskarżeń, jakie mogą jeszcze paść pod jego adresem na konferencji. "Na ten poziom nie będę się zniżał" - dodał.

W spotkaniu zorganizowanym przez Annę Walentynowicz uczestniczy m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie zaproszono natomiast wielu współtwórców WZZ, w tym Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza, Bogdana Lisa i Jerzego Borowczaka.

Na konferencję do Sejmu nie przyjechał prezydent Lech Kaczyński, choć w programie imprezy rozsyłanym dziennikarzom zapowiedziano, że otworzy obrady i informowano, że objął patronat nad spotkaniem.

Słowo wstępne wygłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Walentynowicz przedstawiła rys historyczny WZZ. Program obrad przewiduje też m.in. wystąpienie Krzysztofa Wyszkowskiego, Jana Olszewskiego, Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Romaszewskiego.

Ukonstytuowane wiosną 1978 r. WZZ przyczyniły się do powstania dwa lata później "Solidarności". Antykomunistyczną organizację współtworzyli m.in. Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Bogdan Borusewicz, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa, Krzysztof Wyszkowski i Andrzej Bulc.

Działalność Wolnych Związków Zawodowych koncentrowała się głównie wokół obrony praw pracowniczych i związkowych, organizacji obchodów rocznicowych Grudnia '70 i wydawania niezależnej prasy.(PAP)

aks/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)