Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Prasa: irlandzkie "nie" ciosem dla francuskiego przewodnictwa w UE

0
Podziel się:

Irlandzkie "nie" pogrąża Europę w nowym
kryzysie i stawia w kłopotliwej sytuacji Francję, która w lipcu
obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej - piszą w sobotę
francuskie dzienniki, komentując wyniki piątkowego referendum w
sprawie Traktatu Lizbońskiego.

*Irlandzkie "nie" pogrąża Europę w nowym kryzysie i stawia w kłopotliwej sytuacji Francję, która w lipcu obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej - piszą w sobotę francuskie dzienniki, komentując wyniki piątkowego referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. *

"Irlandia-Europa 1-0" - pod takim sportowym tytułem lewicowy "Liberation" obwieszcza na pierwszej stronie zwycięstwo irlandzkich przeciwników Traktatu Lizbońskiego. Gazeta zauważa, że odrzucenie przez Irlandczyków Traktatu osłabia nadchodzące półroczne francuskie przywództwo Unii.

Jednak, według "Liberation", z tej porażki trzeba szybko wyciągnąć wnioski. "+Nie+ Irlandczyków bierze się z niepokoju, który nie ma w sobie nic szczególnie irlandzkiego. Europejczycy nie ufają konferencjom przywódców na szczycie i chcą, aby ich słuchano" - czytamy w dzienniku. Dlatego jednym z zadań francuskiego przewodnictwa powinno być nie tylko przeprowadzanie reform Unii, ale też wyjaśnianie sensu tych reform zwykłym obywatelom - zauważa gazeta.

Konserwatywny "Le Figaro" wybija na pierwszy plan groźbę nowego kryzysu wewnątrz Wspólnoty. W opinii gazety istnieje jednak proste wyjście z tych tarapatów. "Nowy tekst (Traktatu Lizbońskiego - PAP), z drobnymi poprawkami odpowiadającymi na irlandzkie niepokoje, może być poddany ponownemu referendum w tym kraju. Jeśli zostanie przyjęty, kryzys pozostanie małym incydentem, a Traktat wejdzie w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem" - uważa "Le Figaro".

Zdaniem dziennika, "wyjście z impasu" zależy teraz od wyniku wspólnej inicjatywy francusko-niemieckiej, zapowiedzianej w piątek przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Angelę Merkel.

"Inicjatywa ta powinna zatrzymać efekt śnieżnej kuli, który może wywołać irlandzkie +nie+ w innych państwach, zachęconych do odrzucenia Traktatu" - zauważa "Le Figaro".

By ten plan ratowania reformy instytucji UE się powiódł, "trzeba zacząć działać jak najszybciej, czyli od szczytu Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu" - zastrzega dziennik.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ ksaj/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)