Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: 700 uczestników na Szczycie Bałtyckim i Forum KE

0
Podziel się:

Ponad 700 osób uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek w Gdańsku 13.
Szczycie Bałtyckiego Forum Rozwoju i 2. rocznym Forum Komisji Europejskiej na temat strategii UE
dla regionu Morza Bałtyckiego.

Ponad 700 osób uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek w Gdańsku 13. Szczycie Bałtyckiego Forum Rozwoju i 2. rocznym Forum Komisji Europejskiej na temat strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego.

Celem spotkań pod hasłem "New Ambitions for the Baltic Sea Region" ("Nowe ambicje dla regionu Morza Bałtyckiego") jest analiza postępów we wdrażaniu unijnej strategii dla regionu. Jej celem jest uczynienie regionu Morza Bałtyckiego bardziej ekologicznym, zamożniejszym, dostępniejszym, atrakcyjniejszym i bezpieczniejszym.

Organizatorami spotkań są Bałtyckie Forum Rozwoju, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej KE we współpracy z polską prezydencją, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i Miastem Gdańsk.

W spotkaniu uczestniczą m.in. politycy, przedstawiciele świata biznesu i nauki z państw regionu Morza Bałtyckiego. Swój udział zapowiedzieli m.in. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach oraz Komisarz ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn.

Biuro prasowe MSZ poinformowało PAP, że "zarówno szczyty Bałtyckiego Forum Rozwoju jak i fora KE na temat strategii uchodzą za najbardziej prestiżowe wydarzenia w regionie Morza Bałtyckiego i są najważniejszą platformą dyskusji nt. przyszłości i wyzwań dla regionu". Po raz pierwszy obie imprezy odbywają się wspólnie.

Podczas konferencji mają być przedstawione raporty Bałtyckiego Forum Rozwoju m.in. na temat gospodarczej i politycznej sytuacji w regionie Bałtyku oraz na temat tożsamości regionu oraz promocji handlu i inwestycji.

Dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Krystyna Wróblewska poinformowała PAP, że podczas trzydniowego spotkania odbędą się panelowe dyskusje, dwustronne spotkania oraz warsztaty na temat stanu regionu i Bałtyku.

Dodała, że spotkaniom towarzyszy wystawa, na której kilkadziesiąt organizacji i instytucji m.in. przedstawicielstwo Rady Państw Morza Bałtyckiego i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zaprezentuje projekty realizowane w ramach strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Wystawa odbywa się w namiocie ustawionym obok filharmonii na Ołowiance.

Strategia Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR) została przyjęta przez Komisję Europejską w czerwcu 2009 r. i zatwierdzona przez Radę Europejską w październiku 2009 roku. W regionie Morza Bałtyckiego mieszka prawie 85 mln osób, co stanowi 17 proc. ludności UE.

Celem strategii jest m.in. poprawa środowiska naturalnego, stworzenie lub udrożnienie szlaków i połączeń transportowych i energetycznych oraz współpraca w dziedzinie badań, innowacji i przedsiębiorczości.

Bałtyckie Forum Rozwoju to prestiżowa sieć decydentów reprezentujących środowiska biznesu, polityki, ośrodków akademickich i środków masowego przekazu regionu Morza Bałtyckiego. Powstała w roku 1998; przewodniczy jej stale Uffe Ellemann-Jensen, były minister spraw zagranicznych Danii. Misją Forum jest inicjowanie i ułatwianie realizacji procesów na rzecz zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności regionu Morza Bałtyckiego.

Spotkania potrwają do środy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina, na wyspie Ołowianka w Gdańsku.(PAP)

bls/ amac/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)