Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kard. Dziwisz: UE potrzebne jest odniesienie do spuścizny religijnej

0
Podziel się:

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz
zaapelował do twórców przyszłego traktatu konstytucyjnego Unii
Europejskiej, aby znalazło się w nim odniesienie do europejskiej
spuścizny religijnej, a w szczególności chrześcijańskiej. "Chcemy
budować przyszłość Europy na prawdzie o jej korzeniach, dziejach i
dziedzictwie" - powiedział kard. Dziwisz w środę w Sandomierzu
(Świętokrzyskie).

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaapelował do twórców przyszłego traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej, aby znalazło się w nim odniesienie do europejskiej spuścizny religijnej, a w szczególności chrześcijańskiej. "Chcemy budować przyszłość Europy na prawdzie o jej korzeniach, dziejach i dziedzictwie" - powiedział kard. Dziwisz w środę w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

W przypadające 14 lutego święto wybitnych apostołów Europy, jej patronów - rodzonych braci z Tesalonik - świętych Cyryla (mnicha) i Metodego (biskupa), Kościół zwraca uwagę na wielkie dzieło ewangelizacji kontynentu europejskiego, rozpoczęte w czasach apostolskich. "W VII, a następnie w IX wieku wybiła godzina, by Dobra Nowina o zbawieniu dokonanym przez Jezusa Chrystusa dotarła do ludów słowiańskich" - przypomniał kard. Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas mszy w sandomierskiej katedrze.

Przywołując nauczanie papieża Jana Pawła II, kard. Dziwisz podkreślił, że Kościół ma do zaofiarowania Europie najcenniejsze dobro, jakiego nikt inny nie może jej dać. "Jest to wiara w Jezusa Chrystusa, źródło nadziei, która nie zawodzi; jest to dar leżący u początków jedności duchowej i kulturowej ludów Europy, który dzisiaj i w przyszłości stanowić może zasadniczy wkład w ich rozwój i integrację" - mówił.

Jak zaznaczył, do uczestniczenia w UE, w bliższym lub dalszym terminie, powołane są wszystkie narody podzielające jej podstawowe dziedzictwo. "Jest rzeczą niezwykle ważną, by w procesie integracji kontynentu wziąć pod uwagę, że jedność nie będzie trwała, jeśli zostanie sprowadzona jedynie do wymiaru geograficznego i ekonomicznego; że musi ona polegać przede wszystkim na harmonii wartości, które winny się wyrażać w prawie i życiu" - powtórzył metropolita apel Jana Pawła II.

Gospodarzem sandomierskiego spotkania było Europejskie Centrum Edukacyjne im. Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu, powołane do współpracy kulturowo-duszpasterskiej w Europie Środkowej. Prowadzi je Fundacja Signum Temporis (Znak Czasu), utworzona w 2005 roku, w 20. rocznicę ogłoszenia encykliki "Slavorum Apostoli" - orędzia o świętych apostołach Słowian. (PAP)

mch/ wkr/ jra/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)