Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Śledztwa IPN w sprawie bezprawnego internowania

0
Podziel się:

Dwa śledztwa w sprawie bezprawnego pozbawienia
wolności różnych osób w okresie od 13 do 16 grudnia 1981 roku
prowadzi krakowski Instytut Pamięci Narodowej - poinformował w
środę PAP szef pionu śledczego krakowskiego oddziału IPN
prokurator Robert Parys.

Dwa śledztwa w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności różnych osób w okresie od 13 do 16 grudnia 1981 roku prowadzi krakowski Instytut Pamięci Narodowej - poinformował w środę PAP szef pionu śledczego krakowskiego oddziału IPN prokurator Robert Parys.

Jedno postępowanie dotyczy pokrzywdzonych z terenu Krakowa, drugie - Nowego Sącza. Prawdopodobnie - w zależności od zgłoszenia się kolejnych pokrzywdzonych - wszczęte zostanie śledztwo dotyczące terenu Tarnowa.

"Osoby internowane zostały pozbawione wolności na podstawie decyzji wojewódzkich komendantów milicji lub osób przez nich upoważnionych. Nie było podstaw prawnych do internowania, ponieważ dekret o stanie wojennym został ogłoszony 17 grudnia 1981 roku" - powiedział prok. Parys.

Jak podkreślił, sprawa podlega IPN, ponieważ dotyczy łamania prawa, którego dopuścili się funkcjonariusze państwa komunistycznego. Podejrzanymi będą osoby, które podpisywały decyzje o internowaniu; pokrzywdzonymi - osoby internowane. "Sprawa jest rozwojowa, wielowątkowa i wieloosobowa" - powiedział Parys.

Podstawą do wszczęcia postępowań były ankiety osób represjonowanych, rozesłane w 2005 r. przez krakowski IPN do osób, które uzyskały status pokrzywdzonych. Ich odpowiedzi oraz późniejsze zeznania doprowadziły do wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Za przekroczenie uprawnień i pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem - bo taką kwalifikację prawną zastosuje prokuratura wobec ewentualnych podejrzanych - grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.(PAP)

hp/ pz/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)