Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON alarmuje: Żołnierze uciekają z wojska

0
Podziel się:

Ministerstwo powołało specjalny zespół, który ma znaleźć wyjście z sytuacji - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa Jacek Sońta.

MON alarmuje: Żołnierze uciekają z wojska
(pkwczad.wp.mil.pl)

Rośnie liczba żołnierzy, którzy chcą odejść ze służby. W tym roku jest już ich prawie pięć tysięcy. Dlatego MON powołał specjalny zespół, który ma znaleźć wyjście z sytuacji - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa Jacek Sońta.

_ - Minister Tomasz Siemoniak, przychodząc do resortu, zastał już tę sytuację. Większość próśb o odejście z wojska złożono w pierwszym półroczu _ - powiedział Sońta. Jak dodał, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku chęć odejścia do cywila zgłosiło ponad 4,8 tys. żołnierzy; w analogicznym okresie 2010 r. było ich 2,7 tys.

W Wojsku Polskim służy około 100 tys. żołnierzy. Ponad *10 tys. *ludzi liczą natomiast Narodowe Siły Rezerw.
Sońta podkreślił, że sprawa odejść była omawiana przez kierownictwo resortu już na początku sierpnia, zaraz po tym, jak ministrem obrony narodowej został Tomasz Siemoniak. MON jest szczególnie zaniepokojony tym, że znaczny odsetek odchodzących ze służby to młodzi żołnierze z krótkim stażem.

Kilka dni temu w ministerstwie powołano specjalny zespół ds. odejść, na jego czele stanął były dowódca Wojsk Lądowych, a obecnie doradca szefa MON gen. Waldemar Skrzypczak.

Według tygodnika _ Polityka _ obecna liczba odejść z armii jest rekordowa; w całym 2010 r. prośby o odejście z wojska miało złożyć 5,5 tys. żołnierzy, w 2009 r. - 3 tys., w 2008 r. - 3,5 tys., a w 2007 r. - 4,5 tys. Sońta nie potwierdził tych liczb.

Z kolei gen. Skrzypczak powiedział, że kierowany przez niego zespół ma przygotować dla ministra Siemoniaka diagnozę sytuacji i zaproponować decyzje - zarówno te do podjęcia od razu, jak i plan długofalowego działania.

Skrzypczak proponuje m.in., by w pierwszej kolejności zwiększyć dodatki motywacyjne i za wysługę lat oraz podwyższyć etaty. _ - Dlaczego kierowca czołgu ma być w etacie starszym szeregowym, a nie może być kapralem? To jest przecież specjalista _ - powiedział Skrzypczak. Wstępne propozycje długofalowych działań zespół zamierza przedstawić jeszcze w tym miesiącu.

Zdaniem Skrzypczaka żołnierze odchodzą przede wszystkim dlatego, że w armii od wielu lat nie ma podwyżek. _ - Poza tym od wielu lat systematycznie obniżano stopnie etatowe żołnierzom, czyli ludzie, którzy mieli wyższe stopnie musieli służyć na niższych, co nie dawało im satysfakcji i w związku z tym odchodzili _ - ocenił Skrzypczak.

MON upatruje przyczyn sytuacji także w braku stabilizacji w siłach zbrojnych i trwającym procesiezmian w emeryturach mundurowych. Na początku czerwca, jeszcze za czasów poprzedniego kierownictwa, resort obrony wydał komunikat, który miał powstrzymać żołnierzy chcących odejść do cywila. Podkreślono w nim, że planowane zmiany w emeryturach mundurowych obejmą tylko tych żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu reformy w życie.

Ówczesny rzecznik prasowy ministerstwa Janusz Sejmej tłumaczył, że komunikat to reakcja na plotki, które powodują, że żołnierze częściej rozpytują przełożonych o możliwość odejścia ze służby.

Reformę emerytur mundurowych przygotowuje rządowo-związkowy zespół pod kierownictwem ministra Michała Boniego. W końcu sierpnia jego prace zostały zawieszone na czas kampanii wyborczej, ale wcześniej strony porozumiały się co do wydłużenia wieku emerytalnego. Mundurowi mają nabywać prawo do emerytury po 25 latach służby, a nie tak jak dziś po 15 latach.

Wciąż dyskutowany jest natomiast wiek, po ukończeniu którego nabywałoby się uprawnienia emerytalne. Rząd proponuje, by było to 55 lat, związkowcy - 50. Żołnierze i funkcjonariusze, którzy już są w służbie, będą mogli wybrać między starym a nowym systemem emerytalnym.

O problemach w wojsku czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/90548_s.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mon;sie;chwali;zolnierze;biedniejemy,26,0,844058.html) MON się chwali. Żołnierze: biedniejemy Warunki życia żołnierzy wyraźnie poprawiły się w ostatnich latach, mimo braku podwyżki uposażenia - przekonuje MON
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/90525_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podwyzka;dla;zolnierzy;tak;sugeruja;poslowie,193,0,812737.html) Podwyżka dla żołnierzy? Tak sugerują posłowie Średnie uposażenie brutto w wojsku wynosiło w 2010 r. około 4 tys. zł. Generałowie dostają ponad 12 tys., oficerowie od 6,6-5 tys., a szeregowi - 2,6 tys. zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/156015_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/siemoniak;chcemy;by;smiglowce;dla;wojska;produkowano;w;polsce,13,0,904717.html) Są ważne dla wojska, więc powinny być polskie Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział, że do końca roku podjęta zostanie decyzja w sprawie przetargu na śmigłowce dla wojsk lądowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)