Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Producenci lokalnej żywności odebrali certyfikaty

0
Podziel się:

25 producentów, przetwórców, restauratorów i sprzedawców odebrało w czwartek
certyfikaty potwierdzające przynależność sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolskiego.

25 producentów, przetwórców, restauratorów i sprzedawców odebrało w czwartek certyfikaty potwierdzające przynależność sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolskiego.

Regionalne Dziedzictwo Kulinarne to sieć, która promuje wytwarzaną według tradycyjnych receptur lokalną żywność i specyfikę regionów zjednoczonej Europy. Do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolskiego należy obecnie 25 lokalnych wytwórców żywności. W tej grupie jest 17 producentów i przetwórców, 7 restauratorów i jeden właściciel sklepu. W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego wszyscy odebrali certyfikaty przynależności do sieci, obowiązujące na najbliższy rok.

Beniamin Godyla, właściciel piekarni "Kłos" z Kujakowic i członek opolskiej sieci dziedzictwa kulinarnego zapewnił, że przynależność do sieci oznacza prestiż dla jego zakładu. Jest też potwierdzeniem dla klientów, że wytwarza pieczywo i produkty cukiernicze - w tym prawdziwy, certyfikowany kołocz śląski - zgodnie z tradycyjnymi recepturami. "A to ważne, bo ludzie po czasach zachłyśnięcia się nowoczesnością i ulepszaczami wracają do tego, co naturalne i tradycyjne" - stwierdził w rozmowie z PAP.

Na Listę Produktów Tradycyjnych województwa opolskiego, stworzoną przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi opolskiego urzędu marszałkowskiego, wpisane zostały do tej pory 52 regionalne opolskie przysmaki. Na liście są m.in.: domowy ser parzony z kminkiem, krupnioki z Górek, opolska rolada wołowa, kołocz śląski, buchty śląskie, czyli kluski drożdżowe gotowane na parze, miody popielowskie z Borów Stobrawskich, chleb gogoliński czy śląski żur na maślance.

Członek zarządu województwa Antoni Konopka, obecny na czwartkowej uroczystości wręczania certyfikatów, stwierdził, że promocja wszystkich tych przysmaków i ich wytwórców to jednocześnie promocja regionu. "Naukowcy twierdzą, że najtrwalsza jest pamięć smaku. Dlatego turyści najbardziej pamiętają miejsca, w których im coś smakowało" - dodał. "Dzięki przysmakom produkowanym przez członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego, możemy o nich powalczyć".

Podczas czwartkowego spotkania członków sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego siedmiu producentów odebrało też nominacje do ogólnopolskiego konkursu "Agro - Polska". Konkurs ten promuje produkty wytwarzane w tradycyjny sposób. Wśród nominowanych znaleźli się: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Praszki - wypiekająca m.in. chleb mleczny praszkowski, Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski "Korzekwa" z Kluczborka - wyrabiający tradycyjne szynki staropolskie, Zakład Rzeźnictwo, Wędliniarstwo z Tarnowa Opolskiego - wytwarzający np. kiełbasę żywiecką złotnicką, a także Przedsiębiorstwo Przetwórcze "Gładysz Agro" z Bobrowy - specjalizujące się w tzw. gładyszówce, czyli kapuście kiszonej. Jest w tej grupie także Piekarnia "Kłos" Ewy i Beniamina Godylów z Kujakowic z pieczywem i wyrobami cukierniczymi, Zakład Przemysłu Cukierniczego "Otmuchów", który robi płatki kukurydziane i słodycze oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska "Głubczyce" w wyrobami mlecznymi. (PAP)

kat/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)