Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakistan chce strategicznego dialogu z UE

0
Podziel się:

Pakistan liczy na bliższą współpracę z Unią Europejską, w tym nawiązanie
dialogu strategicznego i ułatwienia w handlu - powiedziała w poniedziałek szefowa pakistańskiej
dyplomacji Hina Rabbani Khar po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Pakistan liczy na bliższą współpracę z Unią Europejską, w tym nawiązanie dialogu strategicznego i ułatwienia w handlu - powiedziała w poniedziałek szefowa pakistańskiej dyplomacji Hina Rabbani Khar po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

"Jest ogromny potencjał w stosunkach UE-Pakistan. W części został on już spożytkowany, ale mam nadzieję, że w przyszłości będzie tego jeszcze więcej" - powiedziała pakistańska minister na wspólnej konferencji prasowej z Sikorskim.

"Mamy nadzieję, że (...) będziemy w stanie zainicjować pierwszy w historii dialog strategiczny UE-Pakistan" - dodała.

Hina Rabbani Khar mówiła o tym po spotkaniu z Radosławem Sikorskim, który prowadził w Islamabadzie rozmowy nie tylko jako szef polskiej dyplomacji, ale także reprezentując szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton w imieniu całej UE. Polska, sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, jest pierwszym krajem wcielającym w życie ten rodzaj współpracy, która ma odciążyć szefową unijnej dyplomacji z części obowiązków.

Sikorski wskazywał na korzyści, jakie Pakistan odniesie z otwarcia unijnego rynku i jasno zadeklarował poparcie dla objęcia tego kraju przez UE systemem preferencji handlowych (tzw. GSP Plus)
, co zostało już uzgodnione w ramach UE i ma nastąpić do 2014 r.

Na razie nie mógł jednak obiecać regularnych spotkań na szczycie UE-Pakistan (takich, jakie UE ma m.in. z Indiami, Chinami czy Rosją) w ramach tzw. dialogu strategicznego, na czym zależy stronie pakistańskiej. Dotąd odbyły się dwa takie szczyty, ale nie ma jednomyślności wśród krajów UE, by regularnie zwoływać kolejne; kwestia będzie dopiero dyskutowana w ramach wdrażanego "pięcioletniego planu zaangażowania UE-Pakistan", który obejmuje rozmowy polityczne, gospodarcze, w dziedzinie bezpieczeństwa i praw człowieka. UE warunkuje zresztą zacieśnienie współpracy gospodarczej m.in. od ratyfikowania przez Pakistan międzynarodowych konwencji w dziedzinie praw człowieka.

"Doszliśmy do pewnych rozwiązań, by lepiej ukierunkowywać pomoc rozwojową, by wspomagać edukację i podnieść stosunki UE-Pakistan na wyższy poziom. Tak, by już nigdy nie było do pomyślenia, że możemy żyć bez siebie" - mówił Sikorski na konferencji prasowej.

"Pakistan musi być częścią rozwiązania problemu światowego terroryzmu. Przegrana nie jest opcją. My w UE chcemy, żebyście odnieśli sukces" - dodał. Cieszył się też z zapowiedzi normalizacji stosunków Pakistanu z sąsiednimi Indiami.

"W Polsce wiemy coś o trudnych stosunkach z sąsiadami. One czasem nie są łatwe, zwłaszcza jeśli łączy długa wspólna historia (...). Sądzę, że jeśli Pakistan pozostanie na obecnej drodze, to lepsze są perspektywy stabilności w regionie, gdy NATO opuści militarnie Afganistan" - powiedział minister.

Po rozmowach z prezydentem, premierem i szefową dyplomacji Pakistanu Sikorski spotkał się z szefami misji dyplomatycznych krajów UE akredytowanymi w Islamabadzie.

Z Islamabadu Michał Kot (PAP)

kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)