Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pióra połamane, "Rymoliryktando" zakończone

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o zwycięzcach
#

# dochodzi informacja o zwycięzcach #

19.11. Warszawa (PAP) - Jan Chwalewski został zwycięzcą pierwszego "Rymoliryktanda", czyli ogólnopolskiego dyktanda, którego autorem i inicjatorem był Łukasz L.U.C Rostkowski. O nagrodę Limorylilaura walczyło w sobotę w warszawskiej Fabryce Trzciny ok. 200 osób.

"Rymoliryktando" w zamyśle L.U.C-a miało być minifestiwalem słowa. Stąd też wydarzenie, którego współorganizatorem było Narodowe Centrum Kultury, składało się z trzech części. Pierwszą z nich było dyktando zatytułowane "Słówskazaniecna" rymowane na żywo przez L.U.C-a. Swoim tekstem muzyk udowodnił, że polszczyzna posiada ogromne możliwości słowotwórcze.

"Nie chcieliśmy organizować kolejnego klasycznego dyktanda. Wydawać by się mogło, że człowiek, który tak jak ja bawi się językiem, łamie go i desylabizuję, musi być przez Radę Języka Polskiego przeklęty. Razem udowodniliśmy, że tak nie jest. Fascynuję się językiem i staram się o niego dbać. Przestrzegam gramatyki i ortografii. Dowodem na to jest tekst mojego +Rymoliryktanda+. Dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego miała do niego tylko kilka zastrzeżeń, a poza tym absolutnie go zaakceptowała i podobał się jej" - powiedział PAP Łukasz L.U.C Rostkowski.

Drugim elementem wydarzenia, stanowiącym jego merytoryczną część, były panele językowe. W ramach pierwszej debaty pt. "Ile ważą słowa" zgromadzeni mieli okazję posłuchać niezwykle wymiany poglądów specjalistów i dziennikarzy, którzy na co dzień obcują ze słowem mówionym i pisanym. Dyskusja dotyczyła odpowiedzialności za słowo w mediach, a gośćmi dr Katarzyny Kłosińskiej byli profesor Jerzy Bralczyk, kulturoznawca Mirosław Pęczak, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Kamil Dąbrowa oraz dziennikarz radiowej Trójki Krystian Hanke. Druga debata "Jak warzą słowa" prowadzona przez Bartka Chacińskiego, dziennikarza i publicystę, była rozmową z artystami o kreacji słowa, czyli tworzeniu tekstów artystycznych.

W czasie trwania debat komisja "Rymoliryktando" sprawdzała, jak uczestnicy poradzili sobie z tekstem L.U.C-a. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 37 osób, przy czym nikomu z piszących nie udało się napisać tekstu bezbłędnie. Najlepsza praca pierwszego etapu miała 10 błędów. W dogrywce wyróżnieni mieli okazję zmierzyć się tekstem dr Kłosińskiej "Arcykoszmary niby-półbożka" - prawdziwą "petardą ortograficzną" najeżoną pułapkami i kruczkami.

"Im bardziej stajemy się niezależni od ortografii, tym bardziej chcemy się w niej sprawdzić" - powiedział o idei organizowania dyktand prof. Jerzy Bralczyk.

Zwycięzcą i laureatem "Limorylilaura" został Jan Chwalewski, zdobywca tytułu Mistrza Polskiej Ortografii 2009. Miejsce drugie zajęła Aleksandra Postek, a miejsce trzecie Aleksandra Synowiec. Ponadto jury, w skład którego weszli m.in.: dr Katarzyna Kłosińska (Rada Języka Polskiego), Krzysztof Dudek (Narodowe Centrum Kultury) i L.U.C przyznało siedem wyróżnień. Otrzymali je: Robert Biskupski, Katarzyna Cackowska, Krzysztof Dudzik, Anna Roszman, Magdalena Niedziałek, Monika Fiodorów i Zuzanna Mączyńska.

Na finał "Rymoliryktanda" L.U.C przygotował koncert zatytułowany "Jak słowo daję", w ramach którego polscy tekściarze i wokaliści recytowali teksty do współczesnej muzyki. Obok L.U.C-a i Abradaba wystąpili m.in. Magda Umer, Stanisław Soyka czy znany z futurystycznych recytacji zespół Trzeci Wymiar. "Bardzo chciałem, żeby to był mocno eklektyczny koncert. Zaprosiłem ludzi, których szanuję za to, co tworzą i jakie piszą teksty" - powiedział PAP L.U.C.(PAP)

jmy/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)