Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotkał się z uczestnikami olimpiady wiedzy o Polsce

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w sobotę z młodzieżą uczestniczącą w
51. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, która zbliża się do finału. Nagrodami
w tym konkursie są m.in. indeksy na wybrane kierunki na polskich wyższych uczelniach.

Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w sobotę z młodzieżą uczestniczącą w 51. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, która zbliża się do finału. Nagrodami w tym konkursie są m.in. indeksy na wybrane kierunki na polskich wyższych uczelniach.

Lech Kaczyński, któremu podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim towarzyszyła małżonka, Maria Kaczyńska, powiedział, że sam - 43 lata temu - brał udział w olimpiadzie wiedzy o Polsce. "Od dawna już wtedy interesowałem się polityką" - wspominał.

Zwracając się do uczestników bieżącej edycji olimpiady prezydent podkreślił, że "edukacja polityczna ma w demokratycznym państwie ogromne znaczenie".

Lech Kaczyński podkreślił, że dojrzała demokracja wymaga tego, by obywatele - oddający głosy w wyborach, pragnący mieć wpływ na swoje państwo - rozumieli mechanizmy występujące w polityce.

Zauważył przy tym, że w "przeciętny obywatel ma kontakt z polityką tylko +zapośredniczony+, poprzez media". Tymczasem, jak ocenił prezydent, media niekiedy przedstawiają rzeczywistość "inaczej niż wygląda", na przykład prezentując tylko wybrane szczegóły dotyczące danego zdarzenia lub "z wydarzenia bardzo istotnego i oczywistego robiąc rzecz dyskusyjną".

Olimpiadę Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - której 51. edycja zakończy się w niedzielę w Warszawie - organizuje od 1991 r. specjalny Komitet działający na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (w latach wcześniejszych funkcję organizatora pełnił Związek Harcerstwa Polskiego). Zasiadają w nim m.in.: dziekan tego Wydziału prof. Janusz Adamowski oraz specjalista w dziedzinie prawa i instytucji UE oraz systemów politycznych prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk (przewodniczący komitetu).

Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, a jej zasadniczym celem jest rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata.

Tematyka zawodów jest szersza niż program szkolnych przedmiotów: historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy olimpiady muszą zatem wykazać się wiedzą wykraczającą poza wymogi szkolne. Ponadto muszą podczas rywalizacji wykazać zdolność do samodzielnego dokonywania analiz na podstawie posiadanych wiadomości.

Pytania, na które odpowiadają uczniowie, walcząc w kolejnych etapach olimpiady dotyczą m.in.: koncepcji roli państwa we współczesnym świecie, problemu samorządności, funkcjonowania parlamentu w systemie organów państwa, ideologii, doktryn politycznych i ruchów społecznych, genezy powstania poszczególnych ugrupowań politycznych, stuktury gospodarki oraz zagrożeń cywilizacyjnych we współczesnym świecie.

  1. edycja olimpiady rozpoczęła się 20 listopada 2009 r. od zawodów na poziomie szkół. Do rywalizacji przystąpiło ponad 20 tys. uczniów z całej Polski. Pod koniec stycznia ci, którzy przeszli do kolejnego etapu, wzięli udział w zawodach okręgowych. Odbyły się one m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. 120 uczniów, którzy w tamtym etapie wypadli najlepiej, zakwalifikowano do zawodów na poziomie centralnym - w dniach 13 i 14 marca.

W sobotę - pierwszy dzień zawodów centralnych - uczniowie odpowiadali na pytania na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W efekcie wybrano 20 najlepszych uczestników olimpiady. W nagrodę otrzymają oni indeksy na wybrane kierunki studiów na polskich wyższych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim.

Olimpiada zakończy się w niedzielę. Najlepsza dwudziestka uczniów weźmie wtedy udział w specjalnym quizie. Będą walczyli o stypendia i dodatkowe nagrody ufundowane m.in. przez prezydenta RP i Narodowy Bank Polski.(PAP)

jp/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)