Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin chce wzmocnić współpracę energetyczną z państwami bałkańskimi

0
Podziel się:

Uczestniczący w szczycie
energetycznym państw bałkańskich w stolicy Chorwacji Zagrzebiu
prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w niedzielę wsparcie
dla budowy nowych tras tranzytowych ropy i gazu przez Morze Czarne
i Bałkany.

*Uczestniczący w szczycie energetycznym państw bałkańskich w stolicy Chorwacji Zagrzebiu prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w niedzielę wsparcie dla budowy nowych tras tranzytowych ropy i gazu przez Morze Czarne i Bałkany. *

Jego wypowiedź można traktować jako reakcję na plany Unii Europejskiej, przewidujące modernizację bałkańskiej sieci przesyłowej i wykorzystanie jej do transportu gazu ziemnego z Azji Środkowej do Europy Zachodniej. Moskwa obawia się, że osłabiłoby to jej pozycję jako dostawcy i dlatego optuje za zlokalizowaniem głównego węzła tranzytowego w rejonie Morza Czarnego.

"Strategicznym celem naszej wspólnej pracy jest zapewnienie dostępności i zagwarantowanie dostaw energii dla wszystkich krajów regionu. Działając tak bierzemy pod uwagę pragnienie państw bałkańskich, by uczestniczyły one w integracji europejskiej i jesteśmy gotowi budować nasze stosunki we współpracy z Unią Europejską" - powiedział Putin.

Dodał, iż rosyjskie spółki chcą również budować podziemne zbiorniki gazu na Bałkanach oraz pomagać w modernizacji tamtejszych elektrowni i sieci przesyłowych prądu.

Putin podkreślił, że Rosja jest wiarygodnym dostawcą surowców energetycznych, co wyraźnie nawiązuje do niedawnych zatargów Moskwy z Ukrainą i Białorusią, powodujących zakłócenia eksportu ropy i gazu do państw UE.

"Zaznaczam, że przez cztery dziesięciolecia oraz mimo poważnych i globalnych zmian w świecie Rosja nigdy nie złamała ani jednego zobowiązania umownego. Nigdy!" - powiedział rosyjski prezydent.

Gospodarz spotkania, prezydent Chorwacji Stipe Mesić oświadczył na forum konferencji, iż wszyscy uczestnicy powinni się zgodzić, że "niczyich interesów energetycznych nie można realizować siłą, a dostępność źródeł energii nie będzie wykorzystywana jako środek nacisku politycznego".

"By nie rozumieć tego błędnie: odnosi się to zarówno do państw tranzytowych, jak też państw produkujących i konsumenckich" - podkreślił Mesić.

Nawiązując do obaw Unii Europejskiej w sprawie rosyjskiej polityki eksportowej, prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow powiedział, że polityka energetyczna w regionie musi być ustalana w zgodzie z unijną strategią energetyczną. (PAP)

dmi/ mc/

2130

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)