Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Redaktor naczelny "Niedzieli" rycerzem zakonu Bożogrobców

0
Podziel się:

21 osób, w tym redaktor naczelny
tygodnika katolickiego "Niedziela" ks. infułat Ireneusz Skubiś,
zostało w sobotę przyjętych do Zakonu Grobu Bożego podczas
uroczystości w Częstochowie - podała redakcja "Niedzieli".

21 osób, w tym redaktor naczelny tygodnika katolickiego "Niedziela" ks. infułat Ireneusz Skubiś, zostało w sobotę przyjętych do Zakonu Grobu Bożego podczas uroczystości w Częstochowie - podała redakcja "Niedzieli".

W uroczystościach wzięło udział ok. 80 kawalerów i dam Zakonu Bożego Grobu z całej Polski, a także z Niemiec, na czele z polskim zwierzchnikiem Zakonu prof. dr hab. Jerzym Wojtczakiem-Szyszkowskim. Uroczysta inwestytura, czyli przyjęcie do Zakonu Grobu Bożego, odbyła się w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Od soboty Zakon Rycerski Bożego Grobu Jerozolimskiego liczy w Polsce 189 członków. Pierwsza inwestytura po reaktywowaniu Zakonu w 1995 r. miała miejsce w Warszawie 25 marca 1996 r. w obecności ówczesnego Wielkiego Mistrza Zakonu - kard. Carlo Furno. Wielki Przeor Zakonu w Polsce - kard. Józef Glemp przewodniczył tej uroczystości.

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. W 1114 r. Arnulf z Rohez, nadał im Regułę św. Augustyna. Zakon został zatwierdzony przez papieży: Kaliksta II, Honoriusza II, Celestyna II i rozwijał się głównie w krajach europejskich.

Do Polski bożogrobców sprowadził w 1163 r. Jaksa z Miechowa i osadził ich w swych dobrach. Miechowici - jak ich nazywano - otrzymali liczne nadania od książąt, możnowładców, biskupów. Rozkwit Zakonu Bożogrobców miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium Bożego Grobu stało się jednym z najprężniejszych ośrodków zakonu.

Bożogrobcy wprowadzili do Polski liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej, wcześniej w naszym kraju nieznane. Spopularyzowali m.in. budowę Bożego Grobu w Wielki Piątek. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w II niedzielę po Wielkanocy, które przyciągały wielu pielgrzymów.

Obecnie Wielkim Mistrzem Zakonu jest kard. John Patrick Foley. (PAP)

lun/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)