Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPD: dzieci bez polskiego obywatelstwa wykluczone z zawodów sportowych

0
Podziel się:

Dzieci i młodzież nieposiadające polskiego obywatelstwa są wykluczone z
zawodów sportowych - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w piśmie do pełnomocniczki rządu
ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz.

Dzieci i młodzież nieposiadające polskiego obywatelstwa są wykluczone z zawodów sportowych - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w piśmie do pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz.

Do RPD zwrócił się ojczym młodego sportowca, obywatela Białorusi pochodzenia polskiego, od siedmiu lat mieszkającego w Polsce, który w ubiegłym roku nie został dopuszczony do udziału w zawodach finałowych XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Płocku. Uzasadniając decyzję, odwołano się do Regulaminu współzawodnictwa sportowego młodzieży uzdolnionej, zamieszczonego na stronach internetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Stanowi on, że w zawodach mogą uczestniczyć "zawodnicy i zawodniczki posiadający obywatelstwo polskie oraz licencję zawodnika uprawniającą do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym, wydaną przez właściwy polski związek sportowy oraz obywatele państw Unii Europejskiej mieszkający na terenie Polski i posiadający licencję właściwego polskiego związku sportowego".

Departament Sportu Wyczynowego MSiT uznał, że państwowe środki finansowe przeznaczane na dofinansowanie szkolenia i współzawodnictwa młodzieży uzdolnionej winny być przeznaczane na młodzież polską, a szczupłość środków finansowych nie pozwala na dofinansowanie szkolenia zawodników zagranicznych, którzy "być może w przyszłości będą rywalami naszych zawodników na arenach międzynarodowych".

Rzecznik zaznaczył, że w myśl Konwencji o prawach dziecka, państwo ma obowiązek zagwarantować każdemu dziecku prawo do wypoczynku i czasu wolnego, do uczestnictwa w zabawach i zajęciach rekreacyjnych. "Niewątpliwie zakresem tego prawa objęte jest uprawianie sportu" - uznał Michalak.

Zwrócił się do Kozłowskiej-Rajewicz z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie, w szczególności, czy regulamin, odmiennie traktujący dzieci ze względu na kryterium obywatelstwa, nie narusza zasady równego traktowania dzieci.

Pełnomocniczka powiedziała w piątek PAP, że pismo jeszcze nie wpłynęło do jej biura, jednak jak tylko się z nim zapozna, ustosunkuje się do tej sprawy.(PAP)

akw/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)