Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń gotów na przyjęcie gości polskiej prezydencji w UE

0
Podziel się:

Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski i Centrum
Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu", to obiekty zaproponowane przez
władze Torunia na miejsca oficjalnych spotkań w czasie polskiego
przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski i Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu", to obiekty zaproponowane przez władze Torunia na miejsca oficjalnych spotkań w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Polska obejmie półroczną prezydencję w lipcu 2011 roku; decyzja w sprawie miejsc, w których odbywać się będą unijne spotkania, ma zapaść już w tym miesiącu.

Ratusz i Dwór Artusa usytuowane są naprzeciwko siebie w samym sercu Starego Miasta, gdzie stoi też pomnik najbardziej znanego na świecie torunianina - Mikołaja Kopernika. Kilkaset metrów od tych zabytkowych budowli, na skraju Starówki, usytuowane jest Centrum Sztuki Współczesnej.

Reprezentacyjny Dwór Artusa zbudowano w latach 1889-1891 w stylu neorenesansu niderlandzkiego, z elementami gotycko-renesansowymi. Jest to już trzecia budowla o tej nazwie stojąca w tym samym miejscu.

Najbogatszą historię miał pierwszy Dwór Artusa, istniejący od końca XIV w. do początku XIX w. Tu w 1466 r. zawarto drugi pokój toruński, na mocy którego do Polski wróciły Prusy Królewskie i Warmia. Gościli tu polscy królowie: Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, a także królowie szwedzcy, pruscy, wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego i rosyjscy carowie.

Obecny Dwór Artusa w okresie międzywojennym był miejscem uroczystości państwowych, okolicznościowych spotkań i bali, a po wojnie mieściło się w nim Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 1995 r. przeszedł we władanie miasta. Obecnie odbywają się w nim ważne uroczystości, spotkania i imprezy kulturalne.

Sala Wielka mieści na widowni 300 osób, ponadto 50 miejsc jest na balkonach. Na scenie można ustawić m.in. duży stół prezydialny i wielkoformatowy ekran. W Sali Małej jest miejsce dla 100-120 gości, a w Sali Malinowej - dla 80. W budynku jest też kilka mniejszych sal, a na dziedzińcu - przykrytym szklanym dachem - znajduje się kawiarnia.

Ratusz Staromiejski powstawał etapami w XIII i XIV wieku. Obecny kształt zawdzięcza przebudowie prowadzonej w stylu gotyckim w latach 1391-1399. Kolejnej modernizacji gmach został poddany w latach 1602-1605. W czasie oblężenia miasta przez wojska szwedzkie w 1703 r. doszło do poważnego pożaru ratusza - wypalone zostało wnętrze, zawaliły się szczyty budynku i dach. Ratusz został odbudowany w latach 1722-1737. Obiekt pełnił funkcje administracyjne, sądownicze i handlowe.

W ratuszu miały miejsce ważne wydarzenia historyczne: w 1454 r. wysłannicy króla pruskiego odebrali przysięgę wierności od przedstawicieli stanów ziemskich, w 1645 r. z inicjatywy króla Władysława IV odbyła się "braterska rozmowa" pomiędzy protestantami i katolikami - słynne Colloquium Charitativum, obradowały sejmiki pruskie, a nawet sejmy polskie w latach 1520, 1576 i 1626.

Po drugiej wojnie światowej ratusz przeznaczono na potrzeby muzeum i archiwum państwowego, a od 1957 r. mieści się w nim tylko muzeum okręgowe. Na przełomie lat 50. i 60. gmach przeszedł gruntowny remont, a w latach 2003-2005 prowadzono zakrojoną na szeroką skalę restaurację.

Muzeum posiada zbiory sztuki gotyckiej i późnogotyckiej - w tym XIV-wieczne witraże pochodzące z kościołów Torunia i Chełmna - a także średniowiecznego rzemiosła artystycznego, w tym drewniane formy do pierników i kamienne fragmenty dekoracji zamku krzyżackiego. Posiada też bogate zbiory portretów mieszczańskich z XVI-XVIII wieku (m.in. portret Mikołaja Kopernika), a także obrazy Matejki, Malczewskiego, Fałata i Witkacego.

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu", otwarte 14 czerwca 2008 r., jest pierwszym tego typu obiektem wybudowanym od podstaw w powojennej Polsce. Jest też przykładem inwestycji zrealizowanej przy wsparciu środków Unii Europejskiej, w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego.

Placówka zajmuje się gromadzeniem, dokumentowaniem i wystawianiem współczesnej sztuki polskiej i zagranicznej. Na trzech kondygnacjach znajdują się sale wystawiennicze o powierzchni 4000 metrów kwadratowych. W gmachu są też m.in. sala kinowa, specjalistyczna księgarnia, biblioteka, a na dachu - taras widokowy.

Międzyresortowa komisja oceniająca wstępnie wybrane obiekty zakończyła prace pod koniec zeszłego miesiąca. W wyniku jej prac powstaje raport, zawierający rekomendacje dotyczące wizytowanych obiektów w regionach. Trafi on do pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej do sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, szefa UKIE Mikołaja Dowgielewicza.

Ostateczną decyzję w sprawie wyboru miejsc najlepiej nadających się na unijne spotkania rząd ma podjąć pod koniec maja. (PAP)

rau/ bba/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)