Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisarz Huebner: porozumienie w sprawie budżetu bardzo dobrą wiadomością dla Polski

0
Podziel się:

Polska komisarz UE ds. polityki regionalnej
Danuta Huebner oceniła w środę, że porozumienie w sprawie budżetu
Unii Europejskiej na lata 2007-2013 to wiadomość szczególnie dobra
dla Polski.

Polska komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner oceniła w środę, że porozumienie w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 to wiadomość szczególnie dobra dla Polski.

W nocy z wtorku na środę eurodeputowani porozumieli się z przedstawicielami rządów krajów członkowskich UE, w sprawie zwiększenia wydatków na poszczególne dziedziny o 4 mld euro ponad wynegocjowane w grudniu 862,4 mld euro.

Najwięcej - o 800 mln euro - udało się zwiększyć wydatki na edukację, w tym finansowanie popularnego programu wymiany studentów Erasmus, a także na politykę zagraniczną i bezpieczeństwa UE - także o 800 mln euro.

"Bardzo wielu młodych Polaków korzysta z programów edukacyjnych UE, w tym programu Erasmus. Cieszę się, że na ten cel przeznaczono więcej środków" - powiedziała Huebner w rozmowie z PAP. "Tym bardziej, że w grudniu były one bardzo obcięte" - dodała.

Z Polski w roku akademickim 2004/05 z programu skorzystało 8390 studentów. Dla porównania - w roku akademickim 2003/04 było ich 6276. W całej UE dzięki programowi na naukę do innego kraju w minionym roku akademickim wyjechały 144 tysiące osób.

Porozumienie przewiduje także zwiększenie o 300 mln środków na ponadgraniczną współpracę regionów. "Z tego skorzysta Polska" - podkreśliła komisarz. "Możemy teraz w ramach mojej polityki kończyć prace nad regulacjami, przyspieszyć programowanie dla okresu po 2006 roku" - zaznaczyła.

Danuta Huebner jako "świetną informację samą w sobie" uznała fakt, że doszło do porozumienia między PE i szefami rządów. Gdyby bowiem negocjacje budżetowe nie przyniosły rezultatu, UE groziło przejście na budżety roczne, które dla nowych krajów członkowskich oznaczałyby mniej środków na rozwój biednych regionów.

Porozumienie oznacza, że uzgodnione na grudniowym szczycie przywódców w Brukseli 60 mld euro dla Polski w ramach funduszy strukturalnych i spójności będą mogły być uruchomione. Zgoda Parlamentu Europejskiego była niezbędna, aby osiągnięty na szczycie kompromis mógł wejść w życie.

Wydatki na kulturę, programy skierowane do młodzieży i ochronę konsumentów zwiększono o 500 mln euro. Także o pół miliarda euro wzrosną wydatki na rozwój transeuropejskich sieci elektroenergetycznych i gazowych.

Na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw będzie o 400 mln euro więcej, na badania i rozwój- 300 mln, zaś na politykę sąsiedzką (w tym wspieranie demokratycznych przemian na Białorusi i Ukrainie) - 200 mln euro. Na politykę społeczną będzie 100 mln euro więcej.

Porozumienie oznacza, że UE ma na najbliższe siedem lat zapewnione stabilne podstawy finansowe.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)