Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

0
Podziel się:

Integracja europejska Ukrainy, gospodarka oraz współpraca Polski i Ukrainy
w obszarze kultury, nauki, oświaty oraz kształcenia młodzieży - to tematy trzeciego posiedzenia
Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, które rozpoczęło się we wtorek w Warszawie.

Integracja europejska Ukrainy, gospodarka oraz współpraca Polski i Ukrainy w obszarze kultury, nauki, oświaty oraz kształcenia młodzieży - to tematy trzeciego posiedzenia Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, które rozpoczęło się we wtorek w Warszawie.

Polskiej części Forum przewodniczy Janusz Onyszkiewicz, zaś ukraińskiej - były premier Ukrainy Anatolij Kinach. Wśród uczestniczących w obradach kilkudziesięciu osób z obu państw, był też wiceszef MSZ Krzysztof Stanowski.

"Jest rzeczą oczywistą, że dla każdego kraju sąsiedzi są bardzo ważni. Jest rzeczą oczywistą, że są ważni i ze względu na kwestie ekonomiczne, na kwestie współpracy kulturalnej, ale również na kwestie bezpieczeństwa. Polska chciałaby mieć demokratycznych sąsiadów. Wszystkich" - mówił wiceminister.

Stanowski zwracał uwagę na konieczność budowania programów wymiany młodzieży między Polską a Ukrainą. "Myśląc o przyszłości wydaje się, że jest bardzo ważną rzeczą, abyśmy w coraz większym stopniu budowali polsko-ukraińską współpracę, wymiany młodzieży, studentów i środowisk akademickich" - oświadczył.

Przypominał, że w ciągu ostatnich 15 lat, dzięki programom międzyrządowym 2 mln młodych ludzi z Polski i Niemiec mogło wzajemnie się odwiedzić. Podkreślił, że czuje niedosyt, że nie mamy takiego programu z Ukrainą.

Stanowski zaznaczył, że w Polsce będzie można zdawać z języka ukraińskiego maturę. "Wydaje się, że wzajemność w tej sprawie byłaby właściwa" - ocenił.

Onyszkiewicz podkreślał, że dla naszego kraju stosunki z Kijowem są bardzo ważne i to nie tylko dlatego, że Ukraina to wielki europejski kraj, ale także ze względu na wspólną historię.

"W tej historii były rozmaite trudne momenty, o nich też chcielibyśmy mówić, bo chcielibyśmy budować nasze dobre, bardzo dobre stosunki na prawdzie" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że spotkania przedstawicieli Polski i Ukrainy nie będą okazją do wymiany komplementów, ale do poruszania spraw trudnych.

Kinach również zauważył, że historia obu państw nie była łatwa, ale trzeba z niej czerpać to, co nas łączy. "Możemy wpływać na mentalność młodego pokolenia, które powinno kontynuować to, co my zaczniemy" - ocenił.

Zwracał uwagę, że demokracja, gospodarka i konkurencja to naczynia połączone. "Tam, gdzie nie ma demokratycznych instytucji, standardów (...) nie będzie sprzyjającego klimatu do rozwoju, dla konkurencji" - powiedział.

Dziękował UE i Polsce za zwracanie dużej uwagi na jego kraj i wspieranie go. Przypomniał, że na szczycie UE-Ukraina w poniedziałek w Kijowie zakończono negocjacje dotyczące umowy stowarzyszeniowej.

Zauważył też, że kolejne kroki (parafowanie umowy) związane są z podniesieniem standardów demokratycznych w jego państwie. UE nie zgodziła się na parafowanie umowy ze względu na przetrzymywanie w areszcie byłej premier Julii Tymoszenko.

Drugi i ostatni dzień posiedzenia Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa odbędzie się w środę w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Forum zostało powołane w lutym podczas III Narady Kierownictw MSZ Polski i Ukrainy. (PAP)

stk/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)