Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spora przecena telekomów

0
Podziel się:

Początek sesji przyniósł sporą przecenę spółek telekomunikacyjnych / DM POLONIA NET SA /

Wygląda na to, że z początkiem nowego tygodnia na warszawskim parkiecie emocji nie zabraknie. A już z pewnością na walorach największych giełdowych telkomów. Na pierwszym planie z pewnością utrzyma się Elektrim. Wniosek koalicji akcjonariuszy finansowych o zwołanie NWZA spotkał się z nieprzewidzianą reakcją zarządu spółki. Władze holdingu zwróciły się do KPWiG o wyjaśnienie okoliczności nabycia przez grupę dużego pakietu akcji spółki. Chodzi o zawiązanie koalicji do wspólnego działania oraz okresu nabycia akcji /okres poniżej 3 miesięcy może skutkować koniecznością ogłoszenia wezwania do sprzedaży akcji spółki przez podmioty które zwiększyły zaangażowanie w Elektrimie/. Sprawa w każdym razie ma zostać wyjaśniona przez Komisję. Coraz bardziej realnego kształtu nabierają plany restrukturyzacji zobowiązań Netii /pierwsze szczegóły nowych emisji akcji w tym dla wierzycieli/. Inne problemy ma trzecia z największych spółek telekomunikacyjnych. Związkowcy zapowiedzieli spór zbiorowy z zarządem TPSA.

Atmosfera na światowych rynkach uległa ochłodzeniu. Piątkowa sesja na nowojorskim parkiecie zakończyła się umiarkowanymi spadkami po wystąpieniu szefa FED-u. Wynika z niego, że gospodarka amerykańska nadal nie wykazuje jednoznacznych oznak zakończenia trwającej recesji, chociaż nie brakuje pierwszych przesłanek do poprawy koniunktury. Główne indeksy giełdowe straciły na wartości około 1% /więcej indeks rynku Nasdaq/. W Tokio dzisiaj przerwa, w Hongkongu niewielki wzrost /0.4%/. Od sporych spadków z kolei rozpoczęły dzień rynki zachodnioeuropejskie. Zniżki indeksów na większości z nich po pół godzinie notowań przekroczyły 1%. Wydaje się, że może to sprzyjać korekcie na warszawskim parkiecie, chociaż nasza giełda ostatnio dosyć często „chodzi własnymi ścieżkami”. Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji, kontrakty terminowe na WIG20 notowane były z ponad 1.5% spadkiem wartości. Otwarcie notowań ciągłych przyniosło rzeczywiście spore spadki kursów akcji i indeksów. Chilowo WIG20 tracił na wartości
niemal 2% a TECHWIG jeszcze więcej. Taka przecena rynku trwała tylko kilka minut, po których nastapiło szybkie i systematyczne odrabianie strat.

INDEKSY
Początek sesji przyniósł sporą przecenę spółek telekomunikacyjnych. Elektrim chwilami tracił na wartości kilka procent /kurs spadł do 10.30 PLN/, ale szybko powrócił do wzrostów /chociaż niewielkich/. Znacznie większy spadek kursu na otwarciu był udziałem walorów Netii /ponad 10%/, ale i w tym przypadku popyt pozwolił na odrobienie sporej części start z początku notowań. W mniejszym stopniu zostały przecenione akcje TPSA /około 2.5%/, ale spadek okazał się trwalszy. Znacznie stabilniejsze okazały się kursy akcji spółek informatycznych, chociaż w większości przypadków z tendencją spadkową. Wyraźnie silniej od sektora zachowuje się Prokom /zwyżka kursu około 1.5%/, spółka niebawem /w konsorcjum/ podpisze większe kontrakty z TPSA. Ze zmiennym szczęściem notowane są akcje banków. Nadal silny BIG BG, na przeciwnym biegunie BPH /kurs debiutu po połączeniu z PBK był wyraźnie za wysoki/ i BRE /sprawa Elektrimu/. Budowlanka poza zainteresowaniem /może trochę Mostostal Płock -
tworzy się koalicja akcjonariuszy mniejszościowych chcących mieć przedstawiciela w RN spółki/. Wyraźniejszą korektę kursu widać na akcjach KGHM i PKNOrlen /spadek około 1-2%/. Po słabym otwarciu, przez kwadrans rynek odrabiał straty. Przez kolejne półtorej godziny wykazywał wyraźną tendencję spadkową, po której WIG20 dotarł do poziomu z otwarcia /prawie -2.0%/. Zdecydowanie największy wpływ na zachowanie się indeksów miały zdecydowane spadki kursów akcji Netii, TPSA, BPH, BRE, BZW, KGHM i PKNOrlen. Osłabły również walory Prokomu. Dużą siłę nadal wykazują akcje Elektrimu /ciągle na niewielkim „plusie”/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.01.14 Godz: 11:46
Spółek notowanych: 142
Spółek z kursami rosnącymi: 24 co stanowi: 16.9% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 33 co stanowi: 23.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 85 co stanowi: 59.9% rynku.

Największe wzrosty: NETIA /-7.44%/, SIMPLE /-6.12%/, HOGA.PL /-5.96%/, GETIN /-5.03%/

Największe spadki: EFL /11.11%/, KOPEX /4.85%/, MOSTALPC /4.27%/, MCI /3.48%/

Łączne dotychczasowe obroty: 74.10 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 20.31 mln PLN

Bez emocji w notowaniach jednolitych, obroty na pierwszym fixingu nie przekroczyły 200 tys. PLN. Największe na akcjach Vistuli. Jej walory wraz z akcjami Animexu, Polnordu i Wólczanki trafią niebawem do notowań ciągłych.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.01.14 Godz: 11:46
Spółek notowanych: 89
Spółek z kursami rosnącymi: 21 co stanowi: 23.6% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 56 co stanowi: 62.9% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 12 co stanowi: 13.5% rynku.

Największe wzrosty: ZEW /14.4%/, FON /9.37%/, GPRD /8.99%/, TONSIL /7.84%/

Największe spadki: MURAWSKI /-11.76%/, NORDEABP /-5.83%/, LDASA /-3.75%/, MUZA /-3.7%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.20 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: VISTULA które osiągnęły poziom: 0.05 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)