Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MR: Rośnie liczba osób zajmujących się nowymi technologiami w sektorze prywatnym

0
Podziel się:

Wzrost liczby osób zajmujących się nowymi technologiami w sektorze prywatnym to dobry trend, ponieważ właśnie firmy powinny pracować nad innowacjami, uważa wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

MR: Rośnie liczba osób zajmujących się nowymi technologiami w sektorze prywatnym

"Im więcej osób będzie zatrudnionych przez firmy, mające wysokie kompetencje to dla polskiego przemysłu będzie lepiej" - powiedział Mazur po spotkaniu Zespołu ds. Innowacyjności.

"Przekroczyliśmy próg 1% PKB wydatków na badania i rozwój. To się udało, cieszymy się z tego, że polskie firmy o 27% więcej wydają na badania i rozwój i też cieszymy się z tego, że liczba osób zajmujących się nowymi technologiami jest większa w prywatnym sektorze niż na uczelniach" - dodał wiceminister.

Zaznaczył, że "znakiem rozpoznawczym polskich firm jest IT". "Mamy świetnych programistów, bardzo wiele firm globalnych założyło tu swoje centra badawcze i rozwojowe" - powiedział, podając jako przykład IBM i Intela.

"Myślę, że powinniśmy przechodzić do tego, żeby nasi programiści, ucząc się ładu korporacyjnego w globalnych firmach, mogli zająć się tworzeniem własnych firm, które w obszarze IT przygotowywałyby projekty, które mogłyby być dla tych największych ciekawy produkt do zakupienia" - powiedział Mazur.

Wskazał też na potrzebę innowacji w branży meblarskiej i motoryzacyjnej. "Jesteśmy największym eksporterem mebli w Europie, [...] dużym wyzwaniem jest digitalizacja tej branży, a z drugiej strony - przechodzenie do gospodarki obiegu zamkniętego, by jak najbardziej proekologicznie produkować meble, także z wykorzystaniem odpadów" - powiedział.

Z kolei branża automotive przeżywa - jak powiedział - "globalne trudności".

"My jesteśmy wpięci w ten łańcuch z niemieckimi firmami samochodowymi, które najbardziej odczuwają skutki zachorowań na koronawirusa w Chinach" - zaznaczył wiceminister. Dodał jednak, że ta branża szybko się rozwija i jest istotna dla polskich innowacji.

Zdaniem Mazura, "kluczowym wyzwaniem jest dalsze przekonywanie firm, że powinny wychodzić na rynki globalne, przygotowywać produkty, które mają coraz wyższą marżę, dążyć do internacjonalizacji wysokomarżowych produktów".

"Podejmujemy szereg działań, które popychają małych i średnich przedsiębiorców w tym kierunku i widać już pewne postępy, ale ciągle ten efekt może być lepszy" - powiedział.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2018 r. nakłady wewnętrzne na działalność badawczo-rozwojową (B+R) polskich firm wyniosły 25,6 mld zł i wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o 24,6 proc. Wskaźnik intensywności prac B+R, stanowiący udział nakładów krajowych brutto na działalność badawczo-rozwojową w PKB wyniósł 1,21% (w 2017 r. - 1,03%).

W 2018 r. największym poziomem nakładów wewnętrznych na działalność badawczo-rozwojową charakteryzował się sektor przedsiębiorstw, który przeznaczył na prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych blisko 17 mld zł (o 27,7% więcej niż w 2017 r.)

Zespół ds. innowacyjności gromadzi przedstawicieli wszystkich resortów i instytucji, zajmujących się wprowadzaniem innowacji. Jego celem jest wypracowywanie skutecznych zachęt dla przedsiębiorców, koncentracja polityki proinnowacyjnej na obszarach o największej spodziewanej efektywności oraz usuwanie barier rozwojowych, w szczególności w obszarze działalności gospodarczej. Zespół wypracowuje kluczowe inicjatywy w zakresie działalności innowacyjnej, jakie są podejmowane przez rząd.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)