Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskim akcjom będą dziś sprzyjać dobre nastroje globalne

1
Podziel się:

Warszawa, 28.08.2018 (ISBnews/ CMC Markets) - Po wyjściu WIG20 z konsolidacji, inwestorzy na GPW są w bardzo dobrych nastrojach. Będą teraz oczekiwali, że polski indeks akcji blue chips będzie zmierzał w kierunku maksimum ze stycznia. Dziś GPW mogą pomagać dobre nastroje globalne, po ogłoszeniu projektu umowy handlowej między USA i Meksykiem.

Polskim akcjom będą dziś sprzyjać dobre nastroje globalne

Zainteresowanie polskimi akcjami widać na większości indeksów: podobny kształt mają WIG, WIG20 i WIG20 notowany w USD. Wyjście w górę w podobnej formie widać również na ETF-ach z ekspozycją na polski rynek. To potwierdza szerokie zainteresowanie polskim parkietem.

WIG20 od marca tego roku pozostawał w prowzrostowej konsolidacji. Kluczowym sygnałem ewentualnego powrotu do hossy miało być przebicie strefy 2330-2343 pkt. To stało się wczoraj. Wielomiesięczna konsolidacja jest rozległa, a jej kształt wyraźnie wzrostowy, więc efektem jej opuszczenia nie mogła być inna reakcja kupujących. W tym momencie inwestorzy będą oczekiwali marszu w kierunku szczytu ze stycznia bieżącego roku w okolicach 2600 pkt. i jego testowania. Po przebiciu wspomnianej strefy oporu na WIG20 inwestorzy, którzy dotychczas redukowali swoje pozycje w akcjach, wstrzymali się z decyzjami. Jednocześnie ci, którzy w ostatnich miesiącach powiększali swoje portfele o akcje z WIG20, oraz ta grupa inwestorów, która czekała na wyklarowanie się sytuacji, musiała przystąpić do bardziej agresywnego kupna i ,,gonić rynek".

Dzisiaj znowu warto zwrócić uwagę na banki. WIG-Banki przebił wczoraj istotne poziomy, a sektor finansowy wyróżniał się aktywnością. Generalnie widać zainteresowanie największymi spółkami, w tym Pekao, PKO BP i PZU. Dzisiaj rano poznaliśmy wyniki PKO BP, którego zysk netto za II kwartał wyniósł 933 mln zł. Po pierwsze fakty okazały się lepsze od oczekiwań analityków (921 mln zł), a po drugie na wyobraźnię inwestorów powinna działać dynamika rok do roku. (wzrost z 857 mln zł). Warto też obserwować zachowanie CD Projekt. Opublikowany dzisiaj rano zysk netto za II kwartał wyniósł 29,5 mln zł i był powyżej oczekiwań analityków o około 11%.

Dziś GPW może pomagać też dobra atmosfera na globalnych rynkach. Projekt porozumienia handlowego USA i Meksyku został przyjęty entuzjastycznie przez amerykańskich inwestorów, powodując zwyżki tamtejszych indeksów. Mimo, że na temat umowy nie wypowiedział się jeszcze amerykański Kongres, a także partnerzy kanadyjscy, rynki zinterpretowały plany dotyczące jej podpisania pozytywnie, co może odzwierciedlać przekonanie, że jakiekolwiek porozumienie będzie dobre dla gospodarki.

Dziś 80% najskuteczniejszych inwestorów zaangażowanych w kontrakty CFD Poland20, dostępne na platformie CMC Markets, pozostawiło na noc otwarte pozycje na wzrost. Warto odnotować, że byli oni optymistami od dłuższego czasu, a wczorajszy dzień część z nich wykorzystała do zamknięcia zyskownych pozycji (udział długich pozycji zmniejszył o 9 pkt. proc.).

Spośród danych z Polski poznamy dziś raport o bezrobociu rejestrowanym, ale wartości, na które zwracają uwagę inwestorzy, są już dawno znane. Również amerykańska sprzedaż detaliczna mierzona indeksem Redbook, ani indeks cen domów nie powinny zmienić obrazu rynku. Istotny może okazać się natomiast raport dotyczący zaufania konsumentów w USA, który poznamy o godz. 16:00. Oczekuje się nieznacznego spadku w stosunku do poprzedniego okresu, do 126,4 pkt.

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
emajka
6 lat temu
Komentowanie nastrojów giełdy zabrzmiało tak, jak gdyby Redaktorzy odnosili się do nastrojów gospodyń domowych. No bo co ma nastrój do precyzyjnych notowań indeksów i twardej waluty? żadna pogoda, zdrowie ani tym bardziej ilość snów nie powinna mieć oddziaływania o ile gra idzie o grube miliony. Od dawna, dosłownie już od czasów kamionki, z której wypalano naczynia do picia wody żródlanej wiadomo, że notowania giełdowe to pochodna bardzo precyzyjnych wyliczeń ekonomicznych, natomiast żadne ludzkie chimery nie mają tu nic do rzeczy.