Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Banki wprowadzają w błąd ws. wakacji kredytowych? Prezes UOKiK mówi o krokach prawnych. Są konkrety

5
Podziel się:

Około 300 skarg dotyczących postępowania banków w sprawie wakacji kredytowych wpłynęło już do Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - przekazał prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny na antenie RMF FM. Pierwsze zarzuty w tej sprawie mogą być postawione w ciągu kilku najbliższych dni.

Banki wprowadzają w błąd ws. wakacji kredytowych? Prezes UOKiK mówi o krokach prawnych. Są konkrety
Wakacje kredytowe. Nieuczciwe praktyki banków? UOKiK reaguje (Adobe Stock, kitzcorner)

Jak poinformował Tomasz Chróstny, około 150 skarg na zachowania banków dot. wakacji kredytowych wypłynęło w piątek, a drugie tyle - w sobotę. - To jest dość dużo, zważywszy na to, że część wpływa do rzecznika finansowego - powiedział szef UOKiK w rozmowie z RMF FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Banki nie odpuszczą. Przyjdą po rozliczenie kapitału, którym przez lata dysponował klient

Jak dodał Chróstny, skargi będą uwzględniane przez UOKiK przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym wszczęciu postępowania wobec banków, które ograniczają prawa konsumenta.

Kroki prawne wobec banków ws. wakacji kredytowych

Klienci skarżą się na utrudnienie procesu wnioskowania, system elektroniczny, bankowość internetową. Druga sprawa to prozaiczne rzeczy jak kwestia otwarcia oddziału banku. (...) Dodatkowo również banki ograniczają możliwość skorzystania, żeby w jednym wniosku można było wskazać od razu osiem miesięcy, a na to też zezwala ustawa - wskazał prezes UOKiK.

Chróstny podkreślił, że banki nie mają podstaw do wskazywania klientom, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych ich zdolność kredytowa spadnie. Poinformował też, że pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd mogą być postawione w tym tygodniu.

Wakacje kredytowe. Na czym polegają

Piątek był pierwszym dniem, w którym można było składać wnioski o wprowadzone ustawą wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy weszły w życie 29 lipca. Pierwsza rata, którą można zawiesić przypadnie w sierpniu. Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie 8 miesięcy. Są to sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
asd
2 lata temu
Za to zapłacą wszyscy.
Kermit
2 lata temu
Pożyczka hipoteczna na cel remontowy i spłate innych kredytów nie podlega wakacjom kredytowym.Mimo, że jest pod hipoteke mieszkania.Bez sens pisowski.Co za różnica czy ktoś kupił mieszkanie czy je zadłużył skoro i to i to jest już banku do czasów spłaty.A raty są te same.Czy w tym PIS ktoś myśli?
TakieTamsy
2 lata temu
W pekao można wybrać tylko dwa miesiące wakacji kredytowych, i nie wiadomo który kwartał. Tragedia
Quiz jaki to ...
2 lata temu
29 lipca złożyłem wniosek o wakacje kredytowe przez aplikację mobilną. Można było złożyć maksymalnie na 2 miesiące. Dzisiaj, 1 sierpnia ratę normalnie ściągnęli z konta. Póki co kilka telefonów, rozmowy bez sensu, poszło pismo reklamacyjne i skarga do UOKIK. Bawimy się.
Jerry
2 lata temu
A ja swojemu od hipo wytaczam wojnę, papiren poszły, czekamy na sąd i 1 rozprawę ! dość Bankierki!!!