Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Europejski Zielony Ład. Przy pracy nad nim brakuje polskich polityków

7
Podziel się:

Komisja Europejska rozpoczęła pracę nad Europejskim Zielonym Ładem. Obecni są na nim ministrowie gospodarek największych europejskich państw, ale brakuje tych z Polski. A zmiany, które nowy program ma wprowadzić, istotnie wpłyną na polski przemysł.

Nowy program KE może wpłynąć istotnie na polski przemysł. Na rozmowach o nim jednak brakuje przedstawicieli resortu Jadwigi Emilewicz
Nowy program KE może wpłynąć istotnie na polski przemysł. Na rozmowach o nim jednak brakuje przedstawicieli resortu Jadwigi Emilewicz (PAP, Leszek Szymański)

Opracowywane pomysły istotnie wpłyną na polski przemysł, który wciąż w głównej mierze opiera się na węglu. Tzw. masterplan ma zostać ogłoszony 2 października i ma wprowadzić m.in. dekarbonizacje przemysłu i energetyki oraz większym skupieniu się na odnawialnych źródłach energii – podaje "Puls Biznesu".

Waży się tym samym przyszłość polskiego sektora przemysłowego – tymczasem na rozmowach brakuje przedstawicieli rządu. Natomiast uczestniczą w nich ministrowie gospodarki dwunastu państw UE, m.in. Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

"PB" zapytała Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dlaczego brakuje jego przedstawicieli na rozmowach toczących się w Brukseli. Resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz odpowiedział, że na obradach są obecni "przedstawiciele przemysłu energochłonnego", a także, że "w dyskusji nt. neutralności klimatycznej polskie interesy przemysłu reprezentowane są przez europejskie stowarzyszenia".

Zobacz także: Zobacz także: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

MPiT również zapewniło, że wewnątrz resortu trwają już prace nad wdrożeniem strategii niskoemisyjnej do 2050 roku i mają zakończyć się w czwartym kwartale br. Uwzględnić by ona miała dyskusję nt. neutralności klimatycznej, która już toczy się w Komisji Europejskiej.

"PB" informuje, że Europejski Zielony Ład (European Green Deal) ma skupić się na elektryfikacji zakładów przemysłowych, digitalizacji i wprowadzenia wodoru do procesów produkcyjnych. Za jego wprowadzenie odpowiadać ma komisarz ds. klimatu – Frans Timmermans. Dzięki nowemu planowi przemysł UE miałby osiągnąć do 2050 roku neutralność klimatyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Sok
3 lata temu
Już wróciła z nart a za kłamstwa i matactwo nie przeprosiła kolejna specjalistka od czego?
Polak
4 lata temu
W Europie już ktoś kiedyś chciał zaprowadzić ŁAD i wszyscy wiedzą czym się to skończyło !
Konfederacja
5 lata temu
Czas opuścić Unię. Nic o nas bez nas
Cooo
5 lata temu
nie pracują z rządem pisu, bo politycy pisu nie znają angielskiego xDDDD
ekolog
5 lata temu
bo polacy mają inne cele węgiel z Mozambiku wydobycie naszych zasobów do 2050roku czm powodują zatruwanie środowiska