Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Niebo na Europą musi być bezpieczne. Tusk: mamy więcej inicjatyw niż realnych działań

20
Podziel się:

- Unia Europejska musi stać się kontynentem bezpiecznym, dzięki swojemu wysiłkowi. Niebo na Europą musi być bezpieczne - powiedział we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Donald Tusk. Zaznaczył jednak, że dziś mamy więcej inicjatyw niż realnych działań.

Niebo na Europą musi być bezpieczne. Tusk: mamy więcej inicjatyw niż realnych działań
Katowice, 07.05.2024. Premier Donald Tusk na inauguracji XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, 7 bm. (aldg) PAP/Jarek Praszkiewicz (PAP, PAP/Jarek Praszkiewicz)

- Obrona, siła i gotowość do walki, te hasła pojawiły się w naszym słowniku nie z naszego wyboru. Dziś tylko ślepiec mógłby udawać, że jest jak dawniej - powiedział we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Donald Tusk.

Jak podkreślił jednym z główny wyzwań dla Europy, za którym wszyscy liderzy Unii opowiadają się jednym głosem, musi być bezpieczeństwo.

Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, dzięki swojemu wysiłkowi. Niebo na Europą musi być bezpieczne - stwiedził.

Premier Donald Tusk już wcześniej zadeklarował, że Polska chce być częścią Europejskiej Inicjatywy Tarczy Powietrznej. Z pomysłem tarczy wyszły Niemcy po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku.

Jak dodał, jak będziemy ślini, to będziemy bezpieczni. Dlatego postulował o większe wydatki, minimum 100 mld euro, które powinnyśmy przeznaczyć na kwestie bezpieczeństwa. - Dziś mamy więcej inicjatyw niż realnych działań - konkludował.

Początkowo Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej utworzyło 15 państw (Niemcy, Belgia, Bułgaria, Estonia, Finlandia, Wielka Brytania, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Rumunia oraz Słowacja, Słowenia, Czechy i Węgry), a dziś w łącznie 21 jest na różnych etapach przystępowania do tej inicjatywy. Przedstawiciele NATO z dużym entuzjazmem przyjęli deklarację Polski o chęci dołączenia, bowiem rozbudowa ESSI jednocześnie poszerzy Zintegrowaną Obronę Powietrzną i Przeciwrakietową NATO.

Nikt w Europie nie wybiera się na wojnę

- Europa może i musi uniknąć konfliktu. Europa de facto jest bezpieczna, a Polska jako jej serce także będzie bezpieczna, jeśli nikt nie zmarnuje tego wspólnego wysiłku, jakim było budowanie Europy zamożnej, cywilizacyjnie postawionej najwyżej w historii całego świata. Musimy ten wysiłek przekuć w świadomość, ale i zdolności obronne – ocenił.

Jak mówił, nikt w Europie nie wybiera się na wojnę. - Szykujemy się na wojnę, by jej uniknąć. Europa ma wszelkie możliwości ku temu, by być respektowaną, nie tylko jako najlepsze miejsce do życia, ale jako organizacja państw i narodów gotowych i zdolnych do tego, by obronić się przed każdym i w każdej sytuacji – zaznaczył.

Premier oświadczył też, że Europa musi i będzie przygotowana w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy i kolejnego pięciolecia tak, by żadna siła na świecie nie odważyła się podnieść na nią ręki. "My jesteśmy na to gotowi" – dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

- Jednym z pierwszym zadań komisarza będzie przedstawienie białej księgi dotyczącej tego, w jakim zakresie Europa jest przygotowana do obrony. Ta księga będzie przedstawiona wysokim przedstawicielom ds. zagranicznych - dodała.

Obrona konkurencyjności

Mówiąc o bezpieczeństwie, podkreślił, że musi on dotyczyć również działania na wewnętrznym rynku.

- Nie możemy być ofiarami nierównej konkurencji. W pierwszej kolejności powinniśmy chronić Europę i Europejczyków, a nie ich konkurentów - podkreślił premier zwracając się do rolników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Pytanie
2 tyg. temu
Dlaczego rozbrajal wojsko?dlaczego NS wybudowani?dziennikarze boja sie zadac tak wazne pytanie?
DDR
2 tyg. temu
Skończy się jak wszystkie inne budowane pospołu eurowynalazki A400 Eurofighter Tiger HTH i wiele innych Czyli albo nic nie powstanie a miliardy pójdą w błoto na projekty spotkania koncepcje etc albo powstanie trzy razy przepłacone o lata opóźnione awaryjne i mniej zaawansowane technologicznie od konkurencji zza oceanu czy z Ziemi Świętej ba na podzespołach z Chin bo dekarbonizujące się kraje ue jak np Niemcy zdemonotowały swój przemysł elektroniczny chemiczny i muszą dziś ściągać komponenty do produkcji broni amunicji z państwa środka no ale nowo-powołany unijny komisarz ludowy ds obrony będzie zachwycony tą groteską
księgowa
2 tyg. temu
jednak trzeba od Niemców egzekwować reparacje bo z czego zapłacimy ceny już wysokie a podatki rosną
Strateg
2 tyg. temu
Co za brednie
szczerba ty
2 tyg. temu
dlaczego premier zlikwidował komisję d./s wpływów rosyjskich