Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Nowe ministerstwo oszacowało koszty odejścia od węgla. Rachunek sięgnie 1,7 biliona złotych

2
Podziel się:

400 miliardów euro - tyle według przedstawiciela Ministerstwa Klimatu będzie kosztowało osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej. Ten wydatek będzie rozłożony na prawie 30 lat. Wydamy więcej niż inne kraje Unii.

Na neutralność klimatyczną wydamy więcej, niż inne państwa UE
Na neutralność klimatyczną wydamy więcej, niż inne państwa UE (Fotolia)

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński odpowiedział posłom Tomaszowi Nowakowi i Krzysztofowi Gadowskiemu na interpelację w sprawie transformacji energetycznej Polski i dążenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Zdaniem Czetwertyńskiego koszty ewentualnego osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę są znacząco wyższe niż średnia dla państw UE i mogą oznaczać konieczność dodatkowych inwestycji rzędu 1-3 proc. PKB, co przekłada się na inwestycje rzędu nawet 400 mld EUR (w okresie 2021-2050). To równowartość 1,7 biliona złotych przy obecnym kursie euro.

Zobacz także: Powstanie Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu i jego znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu

W tym roku przychody budżetu mają sięgnąć prawie 430 miliardów złotych. Koszt neutralności klimatycznej będzie więc odpowiadał mniej więcej czterem rocznym budżetom Polski.

- Neutralność klimatyczna jest wyzwaniem bez precedensu. Musimy zmienić sposób produkowania energii, poruszania się, mieszkania, a nawet żywienia. Energetyka, transport, przemysł, rolnictwo, gospodarka odpadami – przed nami przewrót kopernikański w dotychczasowym sposobie życia. Mówimy tutaj o bardzo znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych z całej gospodarki, co oznacza to, że duże inwestycje będą konieczne we wszystkich sektorach. Oczywiście jednym z kluczowych sektorów jeśli chodzi o transformację niskoemisyjną jest energetyka, jednak ogromne nakłady będą konieczne w transporcie, rolnictwie, budownictwie itd. – pisze Czetwertyński.

Przypomina też, że kilka dni temu Komisja Europejska ogłosiła plan inwestycyjny dla zrównoważonej Europy, który zmobilizuje inwestycje publiczne i pomoże uruchomić fundusze prywatne przy pomocy unijnych instrumentów finansowych, prowadząc do inwestycji o wartości co najmniej 1 bln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
ZK590
4 lata temu
wydajemy unijne pieniądze na dotacje na wymianę strych kopciuchów na nowe kopciuchy ale za 15 tys. które zasila się m.in. węglem, który nie nadaje się na eksport ale w kraju sprzedaje się za 2-krotnie wyższa cenę.
Ben
4 lata temu
Bo to już dawno powinniśmy robić i koszt byłby znacznie mniejszy! Ale co tam dotujmy nie rentowne kopalnie i górnicze emereytury.