Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Orlen nie pójdzie w duży atom. Obajtek: naszym kierunkiem są małe reaktory

25
Podziel się:

- Już cztery lata temu dostaliśmy propozycję, by wejść w duży atom i - po analizach - z niej nie skorzystaliśmy - przekonuje w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wykluczając zaangażowanie koncernu w tę gałąź energetyki. Nie oznacza to jednak, że Orlen w ogóle rezygnuje z atomu. Wręcz przeciwnie, zapowiada rozwój w kierunku technologii SMR.

Orlen nie pójdzie w duży atom. Obajtek: naszym kierunkiem są małe reaktory
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (Wikimedia Commons, Szczecinianka00 (CC BY-SA 4.0))

Prezes Daniel Obajtek wprost wykluczył zaangażowanie Orlenu w duży atom. W wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" przyznał, że nie jest to temat, o którym Orlen mógłby myśleć, ze względu na kwestię technologii, środków finansowych, wsparcia państwa i wielu innych czynników.

Jak podkreślił, główną osią inwestycji są działania w zakresie energetyki zeroemisyjnej, a więc offshore, onshore, fotowoltaika, biogazownie, biometanownie oraz elektrownie gazowe.

- Tworząc koncern multienergetyczny, dokładnie wiemy, czego chcemy. Nasze priorytety inwestycyjne są jasno określone i nie jest to duży atom - podkreślił.

Nie oznacza to jednak, że Orlen w ogóle rezygnuje z atomu. Wręcz przeciwnie, zapowiada rozwój w kierunku technologii małych reaktorów atomowych SMR.

- Naszym kierunkiem na przyszłość są SMR, czyli małe reaktory modułowe, których moc pozwala na to, aby lokalizować je w miejscach najdogodniejszych dla odbiorców i systemu - zaznaczył i dodał, że Orlen bada kilkanaście lokalizacji "własnych i nie tylko". Szczegóły ma ogłosić w przyszłym roku.

Jak wskazał Obajtek, brak zainteresowania dużym atomem ma mieć również podłoże ekonomiczne.

- Proszę też mieć na uwadze koszty finansowania. Realizujemy już duży program inwestycyjny, a rozważamy kolejne inwestycje. 1 GW farmy offshore to nakład ponad 10 mld zł - podkreślał prezes PKN Orlen. - A w przypadku dużych projektów jądrowych to olbrzymie inwestycje, dla których nie bylibyśmy nawet w stanie pozyskać kapitału. Do tego dziś kapitał na inwestycje jest kosztowny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
siara siarows...
rok temu
litooości - obajtek i elektrownie atomowe... jego pułap możliwości biznesowych i intelektualnych to ciepłe parówy i kawa na stacjach benzynowych...
Pikus
rok temu
SMR - a kto dzis do nich paliwo produkuje?
Arek Nowak
2 lata temu
Akcje Saudyjczycy sprzedadzą Kremlowi. Mogę się założyć o akcje Mateuszka i dzialki Objadka.
Lala
2 lata temu
To dobry pomysł
Golum
2 lata temu
Czyli dużo małych reaktorków na wielu działkach
...
Następna strona