Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Tak malały mieszkania w ogłoszeniach sprzedaży. Kurczą się lokale na rynku pierwotnym

39
Podziel się:

Wystarczyły zaledwie trzy lata, by mieszkania na rynku pierwotnym skurczyły się o kilka metrów kwadratowych. Problem dotyczy zarówno Warszawy, Łodzi, jak również Krakowa i Gdańska. Wskazują na to analizy ekspertów, a w dłuższej perspektywie też dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Tak malały mieszkania w ogłoszeniach sprzedaży. Kurczą się lokale na rynku pierwotnym
Mieszkania na rynku pierwotnym zmalały o kilka metrów kwadratowych w ciągu trzech lat (WP, Mateusz Madejski)

W kwietniu 2022 r. mieszkanie oferowane w Warszawie na rynku pierwotnym miało średnio 55,3 m kw. To o 5,1 m kw. mniej niż jeszcze przed trzema laty - informuje portal. RynekPierwotny.pl. To i tak w stolicy oferowane są największe nowo wybudowane lokale.

Mocniej skurczyły się nowe mieszkania w Łodzi. Deweloperzy w tym mieście w ciągu trzech lat odchudzili lokale na rynku pierwotnym o blisko 6 m kw. Spośród sześciu największych miast w kraju mniejsze lokale odnotowano też w Gdańsku (-2,4 m kw. do 54,8 m kw.) oraz w Krakowie (-0,8 m kw. do 52,7 m kw.).

Trend kurczących się mieszkań potwierdza też GUS

We Wrocławiu jednak powierzchnia nowych lokali niewiele wzrosła (o 0,3 m kw. do 53,9 m kw.). W Poznaniu natomiast widać znaczniejszy wzrost wielkości mieszkań na rynku pierwotnym (o 1,8 m kw. do 54,4 m kw.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wreszcie dobra wiadomość z sektora bankowego

Dane GUS-u co prawda wskazują, że powierzchnie lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym między I kwartałem 2019 r. a I kwartałem 2022 r. wzrosły o 3 m kw. z 60,6 m kw. do 63,4 m kw. Trzeba jednak pamiętać, że w tej statystyce znajdują się też domy jednorodzinne, a ich liczba rośnie w ostatnim czasie - zauważa portal Bankier.pl.

Jeżeli chodzi o powierzchnię wyłącznie mieszkań w budynkach wielorodzinnych, to w ciągu ostatnich trzech lat ona malała, choć nie w tak znaczącym stopniu. W I kwartale 2022 r. nowe lokale miały przeciętnie 52,7 m kw. - o 0,1 m kw. mniej niż przed rokiem i o 0,6 m kw. mniej niż w I kwartale 2019 r.

Różnicę widać, jeżeli porównać dane za miniony kwartał z danymi za rok 2017. Wtedy lokale na rynku pierwotnym miały przeciętną wielkość na poziomie 59 m kw.

Deweloperzy hamują

W money.pl pisaliśmy już, że wyższe stopy procentowewojna w Ukrainie wpływają też na sprzedaż deweloperów. W styczniu i lutym oddali oni średnio o 6,5 proc. mieszkań niż przed rokiem - wynika z danych GUS.

To jednak nie oznacza, że ceny mieszkań maleją. Jest wręcz przeciwnie. W kwietniu w porównaniu z marcem ceny mieszkań wzrosły w 11 z 17 miast analizowanych przez Expander i Rentier.io. Niewielkie spadki odnotowano w Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Szczecinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
asdfg
2 lata temu
Zont doprowadzil do sytuacji jak w USA 20 lat temu - zasilkowiec dostajac kase mogl kupowac i kupowal na kredty a teraz lament ze mu raty wzrosly...... tak jeszcze za malo wzrosly te raty bo inflacja to sporo ponad 20% wystarczy isc do sklepu...
Ona
2 lata temu
Jak można się zadłużyć na 3o lat by żyć i mieszkać w klitce
healer
2 lata temu
taaak...kupiłem rok temu moje M3 do remontu w niskim bloczku z cegły z końca lat 50-tych. Cicha uliczka przy parku praktycznie w centrum Łodzi. Ma 59 m2 i 2,8 m wysokości. Duży pokój 25 m2, sypialnia 15, kuchnia 11.... Alternatywą było 42 m2 od developera, za te same pieniądze, z kuchnią w "salonie" po odliczeniu której z "salonu" pozostaje mały kącik telewizyjny. Nie miałem wątpliwości który lokal wybrać. To taki mały przykład w którą stronę idzie "postęp i nowoczesność".
mmm
2 lata temu
najwięksi eksperci to ci co nie mają pieniędzy kto ma kupuję ziemię i nieruchomości i nigdy na nich nie straci no chyba że będzie wojna 10 lat 5 lat temu zawsze była bańka i wszystko miało być tańsze skoro płace idą do góry energia i transport ziemia to jak coś może stanieć
vvv
2 lata temu
bańka na nieruchomościach rośnie bo kasa jest rozdawana, stopy procentowe poniżej inflacji i tani przez to kredyt. Ale kiedyś ta polityka odbije się nam czkawką. Stracą nie tylko posiadacze nieruchomości, ale przede wszystkim ludzie mający oszczędności. Dlatego trezba się do tego przygotować. Jak? Wiedza finansowa się przydaje. Przeczytajcie ksią.ż ke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Można się czegoś nauczyć.
...
Następna strona