Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Ogólny wskaźnik koniunktury zwiększył się w maju o 1 pkt do 18 pkt i jest o 4 pkt wyższy niż w maju 2003 - podał w poniedziałek wyniki badań Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

"Tempo poprawy koniunktury jest niższe niż w kwietniu, co zapowiada nadchodzące sezonowe spowolnienie koniunktury" - napisał Instytut.

W sektorze prywatnym wartość wskaźnika koniunktury wynosi 21 pkt, a w sektorze publicznym 17 pkt.

"Odnotowano spadek poziomu produkcji. Był on zdecydowanie większy w przedsiębiorstwach prywatnych i wynosił 21 pkt. W przedsiębiorstwach publicznych poziom produkcji maleje drugi miesiąc z rzędu, tym razem był mniejszy, siedmiopunktowy. Ogólny poziom produkcji jest jednak wyższy niż przed rokiem" - podał Instytut.

W najbliższych miesiącach firmy zarówno prywatne jak i publiczne oczekują wzrostu produkcji.

Zmniejszył się portfel zamówień. W firmach prywatnych spadek wynosi 23 pkt, a w firmach publicznych 14 pkt. Jednak w najbliższym czasie firmy oczekują wzrostu portfela zamówień.

Zmniejszył się także portfel zamówień eksportowych. Przedsiębiorstwa prywatne spodziewają się wzrostu tych zamówień w najbliższych 3-4 miesiącach.

IRG podał, że w ostatnich trzech miesiącach zmieniła się struktura produkcji. Zwiększył się udział o charakterze zaopatrzeniowym, a zmniejszył udział dóbr inwestycyjnych.

W ostatnich trzech miesiącach zanotowano spadek produkcji eksportowej, większy w firmach publicznych niż prywatnych. Jej poziom jest jednak znacznie wyższy niż przed rokiem.

"Przedsiębiorstwa informują także o wzroście konkurencyjności ich towarów na rynkach zagranicznych. Opinie na ten temat nie są jednak zgodne. Przedsiębiorstwa prywatne odczuły poprawę, podczas gdy dla przedsiębiorstw publicznych było to pogorszenie" - napisano w raporcie.

Poziom zapasów wyrobów gotowych w przedsiębiorstwach publicznych w ciągu miesiąca zmniejszył się, firmy prywatne informują o wzroście zapasów.

"W najbliższej przyszłości przedsiębiorstwa publiczne oczekują spadku poziomu zapasów" - napisano w raporcie.

Z badań wynika, że zwiększyło się zatrudnienie w firmach prywatnych. W najbliższym czasie przedsiębiorstwa prywatne oczekują niewielkiego wzrostu, zaś publiczne znacznego spadku zatrudnienia.

Firmy prywatne informują, że ich sytuacja finansowa w maju pogorszyła się, natomiast publiczne mówią o niewielkiej poprawie.

Nastroje przedsiębiorców w maju nie zmieniły się. W najbliższym czasie przedsiębiorstwa oczekują poprawy ogólnej kondycji w gospodarce.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)