Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Profesor Winiecki - obniżka stóp procentowych automatycznie nie poprawi sytuacji gospodarczej pańs

0
Podziel się:

Profesor Jan Winiecki uważa, że Rada Polityki Pieniężnej stała się kozłem ofiarnym polityków rządzącej koalicji. Znany polski ekonomista podkreślił, że obniżenie stóp procentowych nie poprawiłoby z dnia na dzień sytuacji gospodarczej państwa, o czym politycy dobrze wiedzą.

Potrzebny jest natomiast kozioł ofiarny, ponieważ sytuacja gospodarcza nie poprawi się w sposób znaczący w ciągu najbliższych dwóch lat.
Kluby koalicji rządzacej zapowiedziały, że złożą jutro projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, rozszerzający zadania i skład Rady Polityki Pieniężnej. W ten sposób koalicja zareagowała na to, że Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim w tym roku posiedzeniu nie obniżyła stóp procentowych NBP. Propozycję koalicji profesor Jan Winiecki określił jako "szopkę".
Z kolei prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz powiedział, że zamiar nowelizacji ustawy o NBP może być fragmentem większej operacji opanowywania przez rząd niezależnych instytucji.
W wywiadzie dla Polskiego Radia prezes NBP przypomniał, że niedawno w Polsce doszło do podobnych usiłowań dotyczących służby cywilnej, a rząd zamierza wkrótce osłabić również pozycję Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej ostro skrytykowała próby podważenia jej niezależności. W przedstawionym oświadczeniu czytamy, że będące bezprecedensową formą nacisku politycznego wypowiedzi niektórych przedstawicieli rządu, a także zapowiadane zmiany w statusie prawnym Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej podważają zasady i porządek konstytucyjny w państwie. Zagrażają także wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej. W ocenie Rady, te działania szkodzą także gospodarce. Powodują nerwowość rynków finansowych i działania spekulacyjne.
Również Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że nie należy naciskami politycznymi wymuszać na Radzie obniżek , ponieważ nie sprzyja to stabilności gospodarki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)