Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Reuters powiadomił o nowych turbinach na Krymie. Siemens nie potwierdza

0
Podziel się:

Na anektowany przez Rosję Krym mogły trafić dwie nowe turbiny gazowe przypominające sprzęt produkcji Siemensa. Niemiecki koncern nie potwierdził tych informacji. Podał, że jego podejrzenia nadal dotyczą tylko dwóch poprzednich turbin.

Reuters powiadomił o nowych turbinach na Krymie. Siemens nie potwierdza
(www.siemens.com/press)

Rosyjska agencja TASS napisała, że rzecznik Siemensa Wolfram Trost powiedział, iż aktualny pozostaje poprzedni komunikat firmy. - Sądzimy, że na półwyspie znajdują się dwie nasze turbiny. Nie komentujemy spekulacji o kolejnych dwóch turbinach - przekazał TASS wypowiedź przedstawiciela koncernu.

Z kolei agencja Reutera podała w czwartek, że według relacji jej reporterów w krymskim porcie Teodozja znajduje się wyposażenie, którego wymiary i kształt "są zgodne z dostępnymi publicznie fotografiami turbiny gazowej Siemensa".

Reuters opisał ów sprzęt jako "cztery cylindryczne przedmioty o długości kilku metrów nakryte niebieskim i szarym brezentem". Agencja zaznaczyła, że nie dysponuje informacjami potwierdzającymi, iż są to turbiny produkcji Siemensa. Jak wyjaśniła, zestawy turbin gazowych składają się z dwóch głównych elementów - samej turbiny i generatora.

Zobacz także: Rosja próbuje zażegnać kryzys energetyczny na Krymie:

Według relacji reporterów jeden zestaw opisywanego sprzętu został wywieziony z krymskiego portu w środę rano.

Siemens podał we wtorek do sądu w Moskwie rosyjskie joint venture Siemens Gas Turbine Technologies LLC, w którym ma 65 proc. udziałów, oraz rosyjskie przedsiębiorstwo Technopromeksport, któremu to joint venture sprzedało turbiny gazowe.

W poniedziałek niemiecki koncern poinformował, że "wbrew jego woli" co najmniej dwie z czterech turbin gazowych, które dostarczył klientowi w Rosji, zostały przerzucone na Krym, co jest sprzeczne z warunkami kontraktu i oznacza naruszenie unijnych sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu. Rzecznik Siemensa powiedział, że tym klientem jest państwowa firma Technopromeksport.

Rosyjski prezydent Władimir Putin obiecał zapewnić stabilne zaopatrzenie zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu w energię elektryczną. W reakcji na aneksję Krymu Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)