Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zaniepokojony opóźnieniami w realizacji umów offsetowych

0
Podziel się:

Rząd pozytywnie ocenił realizację umów offsetowych, zawartych z zagranicznymi firmami zbrojeniowymi. Ministrowie są jednak zaniepokojeni wolniejszą niż planowano realizacją poszczególnych zobowiązań. Dotyczy to także umowy związanej z kupnem samolotu F-16.

Rząd zapoznał się z informacją wicepremiera, ministra gospodarki Jerzego Hausnera o realizacji umów offsetowych. Minister nauki Michał Kleiber, który jest szefem komitetu offsetowego, powiedział na konferencji prasowej, że w Polsce jest obecnie wykonywanych 6 takich umów. Siódma, zawarta z firmą "Rafael" w sprawie produkcji rakiet przeciwpancernych, zostanie podpisana 29. lutego.

3 największe kontrakty związane z offsetem to zakup samolotów F-16 oraz transportera opancerzonego Patria. Amerykański offset, związany z zakupem myśliwców dla naszego lotnictwa, ma wynieść do 2013 roku ponad 6 miliardów dolarów. Wartość dwóch umów offsetowych, związanych z zakupem transportera Patria, wynosi około 800 milionów euro. Minister Kleiber dodał, że firma Lockheed-Martin, która sprzedała F-16, zamierza jednak zaangażować się w dalsze projekty o wartości około 6 miliardów dolarów. 60 procent offsetu, związanego z kupnem myśliwca, trafi do polskiego przemysłu cywilnego, a 40 procent - do przemysłu obronnego.

Minister powiedział, że Lockheed-Martin rozpoczął już realizację 25 z 44 zobowiązań offsetowych. Jest wśród nich produkcja w Polsce Opla Astry i dostawa polskich materiałów wybuchowych dla amerykańskiej armii.

Trwają rozmowy w sprawie 3 kolejnych umów offsetowych. Będą one dotyczyć między innymi komputerowego rejestru usług medycznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)