Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forint osłabił złotego

0
Podziel się:

Pierwsze godziny środowej sesji na krajowym rynku miały dość spokojny przebieg. Nasza waluta zyskała nieco na wartości

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Pierwsze godziny środowej sesji na krajowym rynku miały dość spokojny przebieg. Nasza waluta zyskała nieco na wartości. Cena dolara do złotego zniżkowała z poziomu 3,7955 do 3,7680, a cena euro do złotego spadła z 4,4510 do 4,4100. O godz. 13:00 okazało się, że popyt na zaoferowane przez resort finansów zerokuponowe obligacje 2-letnie o wartości nominalnej 2,8 mld złotych był znaczny. 3-krotnie przewyższył podaż i wyniósł 8,4 mld złotych.
Sytuacja na rynku uległa gwałtownej zmianie po tym jak napłynęły informacje z Węgier o ponad 2-proc. dewaluacji forinta. Po tym jak rząd oraz bank centralny tego kraju w celu wspomożenia gospodarki podjęły decyzję o przesunięciu parytetu węgierskiej waluty względem euro z 276,1 do 282,36, kurs EUR/HUF gwałtownie zwyżkował z ok. 256,00 do poziomu 268,15. W ślad za forintem zaczęła spadać wartość polskiej waluty (podobnie jak w poniedziałek i w zeszły czwartek). Cena dolara do złotego wzrosła do poziomu 3,8200, euro podrożało do poziomu 4,4690. Nerwowość na rynku wprowadziła również wypowiedź Bogusława Grabowskiego z RPP dla agencji Reuters o tym, że Rada Polityki Pieniężnej może podnieść poziom stóp procentowych w jeśli oczekiwany na rynku wzrost napięcia politycznego po referendum doprowadził do długotrwałego osłabienia złotego.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 3,8110 złotego, a jedno euro na 4,4650 złotego (odchyl.– 3,55 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Atmosfera na rynku złotego jest coraz bardziej napięta. Spodziewamy się dalszej przeceny naszej waluty. Zawieranie transakcji doradzamy jednak tylko tym o mocnych nerwach.

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Notowania amerykańskiej waluty do jena podczas środowej sesji zniżkowały o 100 pkt z poziomu 119,37 do 118,37. Spadek wartości dolara został wywołany przede wszystkim znaczną wyprzedażą na krosie EUR/JPY. Cena jena do euro przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego i spodziewaną obniżką poziomu stóp procentowych w Eurolandzie zniżkowała z 140,08 do 138,56. Kurs USD/JPY zniżkował pomimo wcześniejszych wypowiedzi japońskich polityków świadczących o tym, że władze Nipponu dążą do dalszego osłabienia jena. Były wiceminister finansów ds. międzynarodowych Haruhiko Kuroda powiedział, że odpowiedni poziom kursu USD/JPY, biorąc pod uwagę model parytetu siły nabywczej, mógłby wynosić 140,00. O przewartościowaniu jena mówił również premier Japonii Junichiro Koizumi.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 118,60 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania amerykańskiej waluty do jena powinny ponownie ruszyć do góry w kierunku poziomu 119,60/80. Zalecamy zakupy dolarów za jeny.

EUR/USD
Podczas środowego handlu notowania europejskiej waluty do dolara nieco spadły. Kurs EUR/USD zniżkował z 1,1750 do 1,1685. Analitycy prognozują, że w czwartek EBC obniży poziom stóp procentowych w strefie euro nawet o 50 pkt bazowych. Nadzieje na to wzrosły po tym jak we wtorek po południu szef EBC Wim Duisenberg podczas międzynarodowej konferencji w Berlinie poświęconej polityce monetarnej powiedział, że inflacja w strefie euro jest pod kontrolą, a w 2004 r. nastąpi jej wyraźny spadek. Pomimo to do większego wzmocnienia dolara jednak nie doszło. Powodem tego był fakt, że uczestniczący również w tej samej konferencji szef FED Alan Greenspan nie wykluczył obniżenia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co miałoby zabezpieczyć gospodarkę USA przed groźbą wystąpienia deflacji.

O godz. 12:00 podano, że wartość indeksu PMI, obrazującego stan aktywności w sektorze usług w strefie euro wzrosła w maju do 47,9 pkt wobec 47,7 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się wzrostu indeksu do 48,2 pkt. W samo południe opublikowano dane o silniejszym niż oczekiwano spadku sprzedaży detalicznej w strefie euro. W marcu zmniejszyła się ona o 1,2 proc. (m/m) oraz o 1,6 proc. (r/r). Na rynku spodziewany był spadek odpowiednio o 0,8 i 0,4 proc. O godz. 14:30 napłynęły dane z USA. Departament Pracy podał, że w I kwartale 2003 roku wydajność produkcyjna w amerykańskiej gospodarce z wyłączeniem rolnictwa wzrosła o 1,9 proc wobec wstępnych danych na poziomie 1,6 proc.
O godz. 15.40 jedno euro wyceniane było na 1,1716 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Rynek z niecierpliwością oczekuje na decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie poziomu stóp procentowych w Eurolandzie. Jeżeli dojdzie do 50-pkt cięcia należy oczekiwać dalszego spadku notowań euro do dolara w kierunku poziomu 1,1600.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)