Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria będzie bronić przed Unią atomówek

0
Podziel się:

Parlament Bułgarii zaaprobował strategię państwa w dziedzinie energetyki do 2020 roku.

Bułgaria będzie bronić przed Unią atomówek
(Christopher Peterson/CC/Flickr)

Parlament Bułgarii zaaprobował strategię państwa w dziedzinie energetyki do 2020 roku. Z dokumentu wynika, że Sofia stawia na dalszy rozwój energetyki atomowej - w najbliższych 8 latach mają być zbudowane reaktory o łącznej mocy 2000 megawatów.

_ - Bułgaria będzie bronić przed instytucjami europejskimi zachowania i zwiększenia udziału energetyki jądrowej w energetycznym bilansie kraju _ - podkreślono w dokumencie. Strategia zakłada przedłużenie okresu eksploatacji dwóch reaktorów atomowych siłowni w Kozłoduju (jeden miał być wyłączony w 2017 r., a drugi w 2019 r.) oraz budowę nowych reaktorów.

Nowe reaktory powstaną w Kozłoduju i/lub w elektrowni w Belene - wskazano w dokumencie. Na razie jedyny projekt nowych inwestycji w energetykę jądrową to druga elektrownia w Belene, która ma być wybudowana przez rosyjski Atomstrojeksport. Między Sofią a Moskwą od ponad półtora roku toczą się negocjacje cenowe, co powoduje opóźnienie podpisania ostatecznych porozumień.

W strategii wymienionych jest pięć priorytetów w dziedzinie energetyki: zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego, w tym dywersyfikacja źródeł i tras dostaw; osiągnięcie w bilansie ogólnokrajowym 16-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych; podniesienie efektywności energetycznej; rozwój konkurencyjnego rynku i obrona interesów krajowych odbiorców.

Polityka zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego zakłada m.in. udział w budowie tzw. południowego korytarza gazowego i połączenie bułgarskiego systemu gazociągowego z systemami krajów sąsiednich.

Południowy korytarz gazowy to popierany przez UE gazociąg Nabucco oraz South Stream.

Obecnie, według oficjalnych danych resortu gospodarki i energetyki, na elektrownię w Kozłoduju przypada 35 proc. produkowanej w Bułgarii energii elektrycznej, 55 proc. pochodzi z elektrowni cieplnych i 10 proc. - ze źródeł odnawialnych. 70 proc. surowców energetycznych pochodzi z importu, co silnie uzależnia kraj od ich dostawców, głównie Rosji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekspert;onz;domaga;sie;referendum;w;polsce,32,0,842016.html) Ekspert ONZ domaga się referendum w Polsce Calin Georgescu wezwał Sejm i prezydenta do rozważenia zorganizowania krajowego referendum w sprawie budowy elektrowni atomowych w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t74251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;czekamy;na;stress;testy;atomowek,165,0,841893.html) Pawlak: Czekamy na stress testy atomówek Spółki odpowiedzialne za program atomowy przygotowują obecnie dwa warianty technologii budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;tym;kraju;nie;zbuduja;juz;nowych;atomowek,244,0,838644.html) W tym kraju nie zbudują już nowych atomówek Szwajcaria w 2034 roku nie będzie już miała działających elektrowni atomowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)