Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcja dot. bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

0
Podziel się:

Dobiegła końca czwarta kampania "Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!". Celem kampanii jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

W lipcu i sierpniu tego roku na przejazdach w całej Polsce doszło do 52 kolizji. Zginęło 11 osób, a 10 zostało rannych. Rok temu w tym samym czasie zginęło sześć osób.

Nadkomisarz Leszek Jankowski z Komendy Głównej Policji podkreślił jednak, że nie świadczy to o nieskuteczności kampanii. Jak mówi, nie wiemy ile osób zginęłoby, gdyby akcji informacyjnej nie było.

Co roku dochodzi średnio do ponad 250 kolizji pociągów z pojazdami drogowymi. Prawie wszystkie spowodowane są nieostrożnością kierowców samochodów - zwrócił uwagę rzecznik prasowy Polskich Linii Kolejowych Krzysztof Łańcucki.

Nadkomisarz Leszek Jankowski zaznaczył, że głównymi przyczynami wypadków na skrzyżowaniach dróg i torów jest nieostrożność, ale i łamanie przepisów. Najczęściej lekceważony jest obowiązek upewnienia się, przed każdym przejazdem, czy nie nadjeżdża pociąg.

Kampania "Zatrzymaj się i żyj!" trwa w okresie wakacyjnym już od 2004 roku. Organizowane są wtedy pogadanki, zwiększone kontrole, rozdawane ulotki, a także transmitowane spoty reklamowe.

Krzysztof Łańcucki podkreślił, że poza akcją informującą społeczeństwo, kolej dla poprawy bezpieczeństwa wprowadzi także udoskonalenia techniczne. Będzie więcej przejazdów zautomatyzowanych i osygnalizowanych oraz więcej wiaduktów. Dodał, że rocznie modernizowanych jest kilkaset przejazdów.

W Polsce znajduje się ponad 13 tysięcy skrzyżowań torów z drogami publicznymi. Ponad 60 procent z nich to te zabezpieczone tylko znakami drogowymi.

Kampania trwała od połowy czerwca do końca wakacji. Jej hasło - "Zatrzymaj się i żyj!" jest aktualne przez cały rok.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)