Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Armenia - Komorowski - wizyta

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że należy dążyć do pokojowego rozwiązania konfliktu wokół Górskiego Karabachu. Od wielu miesięcy Armenia i Azerbejdżan zarzucają sobie nawzajem łamanie porozumień i podżeganie ludności enklawy do prowokacji zbrojnych. Mediacje prowadzone w czerwcu przez OBWE i Rosję nie przyniosły przełomu.

Para prezydencka przebywa z oficjalną wizytą w Armenii. Bronisław Komorowski na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Republiki Serżem Sargsianem przekonywał, że w negocjacjach należy zagwarantować między innymi nienaruszalność granic Górskiego Karabachu." Polska opowiada się by przy rozstrzyganiu trudnych kwestii narodowościowych były poszanowane dwie zasady: nienaruszalności terytorialnej i zasady samostanowienia narodów." - przypominał Bronisław Komorowski.
Prezydent Armenii apelował, by Unia Europejska wsparła reformy w Górskim Karabachu. Serż Sargsian przekonywał, że zakończenie konfliktu jest blokowane przez Azerbejdżan." Przedstawiciele władz azerskich prowadzą rozmowy, ale równocześnie nie potrafią się powstrzymać przed działaniami ofensywnymi wobec Górskiego Karabachu."- mówił prezydent Armenii.
W czasie wizyty Bronisława Komorowskiego przedstawiciele Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podpisali kontrakt na dostawę Armenii blankietów elektronicznych dowodów osobistych i paszportów. Polska firma wygrała przetarg w którym startowało 8 firm z innych krajów. Prezydent Bronisław Komorowski twierdził, że jest to nie tylko dobra informacja dla Ormian, ale też ważny sygnał dla polskiego biznesu. "Jestem pewien, że będzie to dobry sygnał działający w obie strony. Obywatele Armenii będą z dumą nosili paszport własnego kraju wyprodukowany w Warszawie, a sam kontrakt będzie dowodem dla polskich firm, że warto inwestować w Armenii" - przekonywał prezydent.
. Prezydent zachęcał także armeńskie firmy do pozyskiwania kapitału na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bronisław Komorowski wziął również udział w polsko-armeńskim forum biznesu.W 2010 roku wymiana handlowa między Polską a Armenią wyniosła jedynie 23 miliony dolarów.
Jutro para prezydencka w Erywaniu spotka się jeszcze z najwyższym Patriarchą Karekinem II oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego Armenii. Bronisław i Anna Komorowscy mają w planach zwiedzanie Skarbca i Centralnej Katedry. Polska delegacja wróci do Warszawy jutro po południu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)