Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dokumenty dotyczące polskiego Kościoła w aktach STASI

0
Podziel się:

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski ocenia, że w aktach gromadzonych przez NRD-owskie służby bezpieczeństwa - STASI, jest wiele kopii dokumentów polskiej SB, które w Polsce zostały zniszczone.

Ksiądz Zaleski podjął kwerendę w niemieckim Urzędzie Gaucka, ponieważ zbiera materiały do suplementu swojej książki "Księża wobec bezpieki", który ukaże się pod koniec tego roku.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski, którego interesują przede wszystkim dokumenty związane z powstającą książką powiedział IAR, że archiwa STASI zawierają bardzo wiele cennych dokumentów, które mogłyby zainteresować kościelne komisje historyczne.
Ks. Isakowicz-Zaleski potwierdził, że w aktach zgromadzonych w Urzędzie Gaucka znajduje się także obfita dokumentacja odnosząca się do Jana Pawła II. Jak wyjaśnił - jest tu bardzo wiele charakterystyk Jana Pawła II i jego najbliższych współpracowników, co jest kolejnym potwierdzeniem, że Ojciec Święty był ogromnym zagrożeniem dla systemu komunistycznego.
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski wziął dziś udział w seminarium "Lustracja. Bolesna konfrontacja z przeszłością", zorganizowanym przez samorząd studencki na Uniwersytecie Szczecińskim.
Polski Instytut Pamięci Narodowej i niemiecki urząd do spraw akt STASI są od 2005 roku związane układem o współpracy, polegającej - między innymi - na wzajemnym udostępnianiu zgromadzonej dokumentacji.
Zlikwidowane 17 lat temu Ministerstwo Bezpieczeństwa NRD, przez 40 lat sytemu komunistycznego zgromadziło informacje o milionach osób: głównie o obywatelach NRD, ale także o tysiącach Niemców z RFN oraz obcokrajowcach.
Pod koniec swojej działalności aparat STASI liczył 90 tysięcy pracowników etatowych i ponad 170 tysięcy nieoficjalnych współpracowników.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)