Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Modlitwy za ofiary poznańskiego Czerwca '56

0
Podziel się:

W kaplicy Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu modlono się za poległych i rannych uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 oraz za lekarzy i pielęgniarki, którzy opatrywali wtedy poszkodowanych. 50 lat temu do tego szpitala znoszono rannych i zabitych na ulicach Poznania. Mszę św. w intencji bohaterów tragicznych wydarzeń z 1956 roku odprawił były metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Marian Przykucki. 50 lat temu jako poznański kapłan był on świadkiem zrywu poznaniaków przeciwko totalitarnej władzy.

Arcybiskup Przykucki powiedział w kazaniu, że "powstanie Poznańskie stanowi początek rozbijania betonu totalitaryzmu, który zakuł Polskę i kraje Europy Wschodniej w okowy bezwzględnej niewoli. Ci, którzy wtedy zginęli i zostali ranni, swoją ofiarą i cierpieniem przyczynili się do zbudowania wolności i ulżenia doli ludzi pracy". Wyraził też \"słowa wielkiego uznania dla lekarzy i pielęgniarek za to, że nieśli pomoc rannym.

We mszy wzięli udział kombatanci Poznańskiego Czerwca. Następnie uczesstnicy uroczystości zgromadzili się przed pamiątkową tablicą wmurowaną na frontonie szpitala w 1981 roku, w 25. rocznicę Poznańskiego Czerwca. Pod spiżową tablicą za napisem: "Szpital zapisał się w pamięci poznaniaków jako symbol pomocy w cierpieniu i świadek śmierci bohaterów 56" odbył się apel poległych. Przywołano m.in. nazwisko 13-letniego Romka Strzałkowskiego - najmłodszej ofiary wydarzeń sprzed 50 lat.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)