Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azerbejdżan: CKW nie zatwierdziła kandydata opozycji w wyborach

0
Podziel się:

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Azerbejdżanu odmówiła w piątek
zarejestrowania kandydatury Ilgara Mammadowa, przywódcy opozycyjnej partii Alternatywa
Republikańska, w wyborach prezydenckich, które mają odbyć się w październiku.

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Azerbejdżanu odmówiła w piątek zarejestrowania kandydatury Ilgara Mammadowa, przywódcy opozycyjnej partii Alternatywa Republikańska, w wyborach prezydenckich, które mają odbyć się w październiku.

Komisja oceniła, że liczne podpisy na listach poparcia dla kandydata zostały sfałszowane.

Mammadow przebywa obecnie w areszcie w oczekiwaniu na proces z oskarżenia o podżeganie do wyjątkowo intensywnych protestów przeciwko rządowi.

Przeciwko decyzji komisji wyborczej żywo zaprotestowali zwolennicy opozycji. "Uważamy, że to decyzja polityczna" - oświadczył sekretarz wykonawczy Alternatywy Republikańskiej Natig Dżafarli.

W końcu sierpnia CKW nie zatwierdziła kandydatury scenarzysty i reżysera Rustama Ibragimbekowa (Ibrahimbekowa) w wyborach prezydenckich. Uzasadniono to jego podwójnym obywatelstwem - poza azerbejdżańskim ma też rosyjskie. Ibragimbekow, współscenarzysta takich filmów jak "Spaleni słońcem" i "Cyrulik syberyjski", był głównym reprezentantem opozycji.

W przewidywaniu takiej decyzji azerbejdżańska opozycja, zjednoczona w utworzonym w maju sojuszu pod nazwą Narodowa Rada Sił Demokratycznych, wybrała rezerwowego kandydata, byłego deputowanego parlamentu, historyka profesora Dżamila Hasanlego.

Kandydaturę Hasanlego CKW zatwierdziła w czwartek, zwiększając do dziesięciu liczbę kandydatów w wyborach wyznaczonych na 9 października.

Według sondaży ich zwycięzcą będzie ustępujący prezydent Ilham Alijew.

W 2003 roku zastąpił on na tym stanowisku swego ojca, Hejdara Aliewa. W 2008 roku został wybrany 85 procentami głosów na drugą pięcioletnią kadencję. W następnym roku w wyniku referendum zniesiono przepis konstytucyjny, który pozwalał prezydentowi sprawować kolejno jedynie dwa pięcioletnie mandaty. Żadne wybory za rządów Alijewów nie zostały jeszcze uznane za uczciwe.

Organizacje obrony praw człowieka oskarżają reżim prezydenta Ilhama Alijewa o prześladowanie dziennikarzy i więzienie opozycjonistów. (PAP)

klm/ mc/

14572451 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)