Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI oddał hołd kardynałowi Stepinacowi

0
Podziel się:

Podczas nieszporów w katedrze w Zagrzebiu w niedzielę Benedykt XVI
oddał hołd pochowanemu tam, beatyfikowanemu przez Jana Pawła II kardynałowi Alojzije Stepinacowi
(1898-1960).

Podczas nieszporów w katedrze w Zagrzebiu w niedzielę Benedykt XVI oddał hołd pochowanemu tam, beatyfikowanemu przez Jana Pawła II kardynałowi Alojzije Stepinacowi (1898-1960).

W homilii papież powiedział, że kardynał Stepinac był "nieustraszonym duszpasterzem, wzorem apostolskiej gorliwości i chrześcijańskiej stanowczości".

"Właśnie dzięki swemu niewzruszonemu chrześcijańskiemu sumieniu potrafił przeciwstawić się wszelkiemu totalitaryzmowi stając się w czasie dyktatury nazistowskiej i faszystowskiej obrońcą Żydów, prawosławnych i wszystkich prześladowanych, a potem w okresie komunizmu +adwokatem+ swych wiernych, zwłaszcza wielu prześladowanych i zabitych księży. Stał się +adwokatem+ Boga na tej ziemi, ponieważ wytrwale bronił prawdy i prawa człowieka do życia z Bogiem" - mówił papież, który modlił się przy grobie błogosławionego.

Benedykt XVI stwierdził, że "jego męczeństwo wyznacza szczyt przemocy, jakiej dopuszczono się wobec Kościoła podczas strasznej doby komunistycznych prześladowań". "Chorwaccy katolicy, zwłaszcza duchowieństwo, byli obiektem zadręczania i systematycznych prześladowań, których celem było zniszczenia Kościoła katolickiego, począwszy od jego najwyższych władz lokalnych" - dodał.

"Ludzie widzieli, że księża nigdy nie stracili wiary, nadziei, miłości i w ten sposób pozostali zjednoczeni. Ta jedność tłumaczy to, co z ludzkiego punktu widzenia jest niewytłumaczalne: że tak surowy reżim nie mógł ujarzmić Kościoła" - powiedział papież.

Postawa błogosławionego arcybiskupa Zagrzebia jest różnie oceniana przez historyków, przede wszystkim z powodu jego powiązań z ustaszami, czyli nacjonalistycznym ugrupowaniem chorwackim. Abp Stepinac poparł utworzone przez tę grupę niepodległe państwo chorwackie, zależne od Niemiec i Włoch. Potem stał się jednak krytykiem tego reżimu, na czele którego stał Ante Pavelić. Protestował przeciwko drastycznym metodom, jakie ustasze stosowali wobec Serbów. Zaangażował się w obronę wyznawców prawosławia i Żydów, co z kolei spotkało się z ostrą reakcją Pavelicia, który próbował wymóc na Watykanie usunięcie arcybiskupa z urzędu.

W 1946 roku arcybiskup Stepinac został skazany przez sąd w Zagrzebiu na 16 lat więzienia za współpracę z ustaszami i współudział w przymusowym nawracaniu prawosławnych Serbów na katolicyzm. Po pięciu latach zwolniono go z więzienia, a karę zamieniono na zakaz opuszczania parafii. W 1953 roku otrzymał nominację kardynalską. Jan Paweł II uznał go za męczennika i beatyfikował 3 października 1998 roku. (PAP)

sw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)