Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deklaracja kijowska o zasadach globalnego bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Wspólną deklarację o zasadach globalnego
bezpieczeństwa podpisali w Kijowie uczestnicy szczytu na temat
bezpieczeństwa energetycznego - poinformował w piątek prezydent
Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Wspólną deklarację o zasadach globalnego bezpieczeństwa podpisali w Kijowie uczestnicy szczytu na temat bezpieczeństwa energetycznego - poinformował w piątek prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

W kijowskim szczycie, który zakończył się w piątek po południu, brało udział siedmiu prezydentów: Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Azerbejdżanu i Gruzji. Wbrew zapowiedziom nie było przywódców Rumunii i Mołdawii. Na spotkanie przybyli przedstawiciele tych państw, a także reprezentanci Unii Europejskiej, Słowacji, Kazachstanu, Bułgarii i Stanów Zjednoczonych.

Juszczenko powiedział, że szczyt i deklaracja tworzą nową kulturę polityki tranzytowej surowców energetycznych. Szefowie państw podpisali też dwa inne dokumenty - będące wynikiem prac szczytu - koncepcję Bałtycko-Czarnomorsko-Kaspijskiego stowarzyszenia energetycznego oraz dotyczący działań dla euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej.

Powstanie grupa robocza, która "przy udziale Unii Europejskiej", zajmie się praktyczną realizacją ustaleń szczytu - zapowiedział. Juszczenko powiedział, że podstawą wspólnej przestrzeni energetycznej powinien być ropociąg Odessa-Brody, którym ropa będzie tłoczona w kierunku zachodnim, oraz otaczająca go infrastruktura.

Zbudowany w 2001 r. ropociąg Odessa-Brody tłoczy obecnie rosyjski surowiec z Brodów do Odessy. "Ustaliliśmy z dwoma rafineriami pracującymi na terenie Ukrainy Zachodniej, że będą przerabiały co roku 5 mln ton ropy kaspijskiej" - poinformował Juszczenko. Podał, że po rozmowach z Azerbejdżanem ma deklarację dostaw 470 tys. ton ropy do tego rurociągu.

Również przedstawiciel Kazachstanu powiedział, że cieszy się z ustaleń szczytu i zadeklarował współpracę przy tym projekcie. Kazachstan jest jednym z producentów ropy naftowej, która miałaby zasilać rurociąg Odessa-Brody w kierunku zachodnim. Prezydent Kazachstanu nie uczestniczył w szczycie.

Prezydent Polski Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej podkreślił, że wyniki szczytu w Kijowie stanowią postęp w stosunku do ustaleń osiągniętych poprzednio w Wilnie. Liczy, że kolejne spotkanie prezydentów przyniesie dalsze zacieśnienie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego.

Szczyt energetyczny w Kijowie był trzecim tego typu spotkaniem. Padła deklaracja kolejnego - czwartego spotkania szefów państw w Azerbejdżanie. (PAP)

bezpieczeństwo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)