Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak rozwiązywać spory na Mazowszu - pomoże specjalna instrukcja

0
Podziel się:

Specjalna instrukcja opracowana przez
przedstawicieli rządu, samorządu, pracodawców i pracowników ma
pomóc w rozwiązywaniu i zapobieganiu sporom zbiorowym na Mazowszu.

Specjalna instrukcja opracowana przez przedstawicieli rządu, samorządu, pracodawców i pracowników ma pomóc w rozwiązywaniu i zapobieganiu sporom zbiorowym na Mazowszu.

Instrukcja, którą w środę zaprezentowała mazowiecka Komisja Dialogu Społecznego, ma pomóc w rozwiązywaniu m.in. sporów płacowych czy dotyczących warunków pracy - przy udziale osób z tzw. misją dobrej woli.

Mediacja takiej osoby, w przeciwieństwie do tej, która przewidziana jest w ustawie o rozwiązywaniu konfliktów zbiorowych, jest dobrowolna, a wynagrodzenie mediatora w całości pokrywa Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

"Zaletą mediacji osoby z misją dobrej woli jest jej bezstronność. Czasami potrzeba kogoś z zewnątrz, kto potraktuje sprawę w sposób obiektywny i pokaże problem z boku" - powiedziała Tamara Borkowska z urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego.

Dodała, że jest to szczególnie ważne na późniejszych etapach sporu, bo wtedy często przeradza się on w konflikt personalny, uniemożliwiający jakiekolwiek porozumienie.

O wyznaczenie takiej osoby przez ministra pracy może wnioskować Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego (WKDS) przy wojewodzie mazowieckim, będąca przedstawicielem Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w regionie. Wniosek musi złożyć na piśmie przynajmniej jedna ze stron.

Jak powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, od 2004 r. WKDS zajęła się 24 sporami na Mazowszu. Za pośrednictwem WKDS rozwiązany został m.in. konflikt dotyczący warunków pracy i płacy w zakładzie LG Electronics w Mławie. W tym roku działania WKDS przyczyniły się zawieszenia protestu związków zawodowych w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.

W ubiegłych latach komisja zajmowała się też m.in. sporem między odbiorcami owoców a sadownikami, którzy domagali się wyższych cen skupu, a po pojawieniu się na Mazowszu przypadków ptasiej grypy - między producentami drobiu a dużymi sieciami handlowymi.

WKDS odpowiada za współpracę związków zawodowych z organizacjami pracodawców i administracją publiczną na terenie Mazowsza. W zakres jej kompetencji wchodzą zagadnienia służby zdrowia, oświaty, transportu, rolnictwa oraz warunków pracy i płacy. Jako obserwatorzy zasiadają w niej m.in. Wojewódzki Inspektor Pracy i przedstawiciel Związku Emerytów i Rencistów.

Instrukcja dotycząca korzystania z misji dobrej woli będzie rozprowadzana wśród pracodawców; znajdzie się także na stronach internetowych urzędu wojewódzkiego. (PAP)

mca/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)