Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Na Piotrkowskiej odsłonięto gwiazdę Bogusława Sochnackiego

0
Podziel się:

W łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej odsłonięto w poniedziałek gwiazdę
zmarłego w 2004 roku znakomitego aktora filmowego i teatralnego Bogusława Sochnackiego, który miał
na swoim koncie ponad sto ról filmowych.

W łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej odsłonięto w poniedziałek gwiazdę zmarłego w 2004 roku znakomitego aktora filmowego i teatralnego Bogusława Sochnackiego, który miał na swoim koncie ponad sto ról filmowych.

Obecna na uroczystości żona Sochnackiego - Aleksandra - podkreśliła, że zmarły aktor był "łodzianinem z wyboru". "Kochał bardzo to miasto, nigdy nie chciał się przenieść do Warszawy" - powiedziała dodając, że Bogusław Sochnacki był "aktorem kasowym", który nawet na odsłonięciu swojej gwiazdy "ma komplet".

W ceremonii odsłonięcia gwiazdy uczestniczyło wielu filmowców. Byli przyjaciele i uczniowie aktora a także przedstawiciele władz miasta i sponsorów uroczystości. Na Piotrkowską przyszli m.in. obecny rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi prof. Robert Gliński a także jego następca, rektor-elekt prof. Mariusz Grzegorzek.

Przewodniczący kapituły Łódzkiej Alei Gwiazd prof. Jerzy Woźniak powiedział, ze Bogusławowi Sochnackiemu gwiazda w tej alei "już dawno się należała". Podkreślił, że Sochnacki był nie tylko "wspaniałym artystą i wspaniałym aktorem" ale też "przyjacielem młodzieży aktorskiej".

Zdaniem Woźniaka dobrze się więc stało, że uroczystość odsłonięcia gwiazdy Bogusława Sochnackiego odbyła się w dniu inauguracji w Łodzi 30. Festiwalu Szkół Teatralnych. Podczas festiwalowego konkursu pokazanych będzie 15 przedstawień dyplomowych studentów państwowych uczelni teatralnych z Łodzi, Warszawy, Krakowa i Wrocławia .

Sochnacki urodził się 14 września 1930 r. w Katowicach. W 1953 r. ukończył szkołę aktorską w Łodzi. Po raz pierwszy w filmie zagrał trzy lata wcześniej w "Dwóch Brygadach". Miał na swoim koncie ponad sto ról filmowych. Występował m.in. w filmach: "Gdzie jest generał?", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Chłopi", "Wielka miłość Balzaka", "Znachor" czy "Wierna rzeka". Jeszcze w 2003 r. występował w serialu "M jak Miłość" oraz filmie fabularnym "Zróbmy sobie wnuka".

Karierę teatralną Sochnacki zaczynał w Rzeszowie w roku 1953. Cztery lata później wrócił do Łodzi, gdzie został aktorem Teatru Siódma Piętnaście. Później występował jeszcze na deskach Teatru im. S. Jaracza (1959-63) oraz Teatru Nowego (1963-80). Od 1980 ponownie pracował w Teatrze im. Jaracza. Występował w spektaklach teatru telewizji oraz w słuchowiskach radiowych. Był wykładowcą PWSFTViT w Łodzi.

Wielokrotnie był nagradzany; został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Odrodzenia Polski. Sochnacki zmarł w Łodzi 26 lipca 2004 roku w wieku 73 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych łódzkiego Cmentarza Komunalnego na Dołach.

W łódzkiej Alei Sławy jest już ponad 60 gwiazd wybitnych postaci polskiego filmu. Jej pomysłodawcą był nieżyjący Jan Machulski. Pierwszą wmurowano w maju 1998 roku. Gwiazdami uhonorowano dotąd m.in. reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego; aktorów: Krystynę Jandę, Wojciecha Pszoniaka, Tadeusza Łomnickiego; kompozytora muzyki filmowej Wojciecha Kilara. (PAP)

duk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)