Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Pierwszy Zjazd Zbyszków

0
Podziel się:

Około stu osób wzięło udział w Pierwszym Lubelskim Zjeździe Zbyszków
zorganizowanym w czwartek w Lublinie z okazji imienin Zbigniewa. Gwiazdą spotkania był odtwórca
roli Zbyszka z Bogdańca w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy" - Mieczysław Kalenik.

Około stu osób wzięło udział w Pierwszym Lubelskim Zjeździe Zbyszków zorganizowanym w czwartek w Lublinie z okazji imienin Zbigniewa. Gwiazdą spotkania był odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy" - Mieczysław Kalenik.

"Ja jestem Kalenikiem, a wszyscy mnie uważali za jakiegoś Zbyszka z Bogdańca. Ja się nazywam Kalenik, a wszyscy: o, idzie Zbyszko z Bogdańca. Takie to życie jest" - mówił Kalenik.

Aktor powiedział, że marzył, aby zagrać rolę tego rycerza. Przywoływał wspomnienia z planu filmowego; opowiadał m.in. jak musiał się nauczyć jeździć konno. Pewnego razu koń się przewrócił razem z nim i na skutek upadku zgniótł mu lewą stopę.

"I tak, część filmu robiłem z nogą w gipsie, ale tego nikt nie widział, tylko wszyscy widzieli, że ja gram z zegarkiem na ręku" - żartował Kalenik.

Podczas zjazdu różni uczestnicy o imieniu Zbigniew prezentowali swoją twórczość m.in. recytowali wiersze, śpiewali, grali. Dyskutowali o organizacji kolejnego zjazdu za rok. Wysłuchali też wykładu poświęconego postaci ppor. Zbigniewa Dąbrowskiego zamordowanego w Katyniu w 1940 r. Biletem wstępu na zjazd był datek - słodycze lub zabawki - dla podopiecznych jednego lubelskich domów dziecka.

Inicjator zjazdu, lubelski radny miejski Zbigniew Jurkowski, podkreślił, że impreza ma na celu integrowanie społeczności lubelskiej a także promowanie Lublina.

"Szukamy mechanizmów budowania społeczeństwa obywatelskiego. Ludzie cieszą się, jeżeli mają jakieś wspólne korzenie. Tym korzeniem może być miasto, miejsce zamieszkania, ale też to samo nazwisko czy to samo imię" - powiedział Jurkowski.

Jak dodał, w Lublinie mieszka około 2,5 tys. mężczyzn noszących imię Zbigniew.

Imię Zbigniew jest pochodzenia słowiańskiego. Pierwotna jego wersja to Zbygniew, której pozostałość jest jeszcze obecna w zdrobnieniu - Zbyszek. Znaczenie imienia nie jest jednoznacznie ustalone. Często, m.in. w księgach imion, przyjmuje się, że cząstka "zby-" oznaczała zbytek, nadmiar - i wtedy Zbygniew to byłby ten, który zbyt często się gniewa. Można jednak też znaleźć takie wyjaśnienie, w którym "zby-" oznacza pozbycie się, zbywanie, a wtedy imię Zbygniew nazywałoby tego, który się gniewu pozbywa, czyli jest zgodny. (PAP)

ren/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)