Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Ministrowie obrony UE obradują w Wiesbaden

0
Podziel się:

Niemiecki minister obrony Franz Josef
Jung (CDU) opowiedział się za wypracowaniem przez NATO wspólnego
stanowiska w sprawie planowanego przez Stany Zjednoczone systemu
obrony przeciwrakietowej.

Niemiecki minister obrony Franz Josef Jung (CDU)
opowiedział się za wypracowaniem przez NATO wspólnego stanowiska w sprawie planowanego przez Stany Zjednoczone systemu obrony przeciwrakietowej.

Amerykańskie plany rozmieszczenia takiego systemu w Polsce i Czechach w żadnym wypadku nie zagrażają Rosji - powiedział Jung w czwartek w Wiesbaden (Hesja), gdzie rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów obrony 27 krajów Unii Europejskiej.

W dwudniowych obradach uczestniczy szef polskiego resortu obrony Aleksander Szczygło. Obecni są także sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer oraz wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana.

Zdaniem Junga, byłoby dobrze, gdyby projekt amerykańskiej tarczy spotkał się z poparciem w NATO. Niemiecki polityk uważa, że kraje Sojuszu powinny prowadzić dialog z Rosją, by rozwiać jej obawy związane z rozlokowaniem elementów tarczy w Europie Środkowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostro skrytykował w lutym w Monachium amerykańskie plany i zarzucił Ameryce prowokowanie nowego wyścigu zbrojeń.

Uczestnicy ministerialnego spotkania rozmawiają o misjach i operacjach pokojowych UE, szczególnie o sytuacji na zachodnich Bałkanach i w Kosowie.

Scheffer wyraził uznanie dla tych krajów Sojuszu, które wysłały dodatkowe kontyngenty wojska do Afganistanu. Od listopada do Afganistanu wyjechało dodatkowo 7 tys. żołnierzy. Polska misja ma liczyć do 1,2 tysiąca żołnierzy.

Sekretarz generalny NATO zaprzeczył, że USA wywierały presję w tej sprawie. "Nie sądzę, aby można było mówić o amerykańskich naciskach" - powiedział. "Każdy robi tyle, na ile go stać" - dodał.

Siły stabilizacyjne ISAF w Afganistanie, dowodzone przez NATO, liczą obecnie 34 tys. żołnierzy z 37 krajów.

Solana ocenił, że Unia może bez wahania wycofać swoje oddziały z Bośni i Hercegowiny. "Pod względem bezpieczeństwa sytuacja jest bardzo dobra" - zapewnił. Jego zdaniem, problemy występujące w tym regionie mają "charakter polityczny".

Uczestnicy spotkania w Wiesbaden zamierzają przyjąć czterostopniowy plan redukcji wojska w Bośni z 6,5 tys. do 2,5 tys. żołnierzy.

Wycofanie wojska z Kosowa byłoby natomiast niewłaściwym sygnałem - zastrzegł Jung. Kraje UE chcą podjąć decyzję o wysłaniu do Kosowa policjantów.

Jacek Lepiarz(PAP)

lep/ kar/ ro/

16:30 07/03/01

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)