Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież o historii Polski i jej "determinacji ożywianej przez wiarę"

0
Podziel się:

Benedykt XVI powiedział w niedzielę w Watykanie, że Polska ma za sobą długą
historię odważnych walk i "dała dowód wiekiej determinacji ożywianej przez wiarę". Okazją do tych
rozważań był udział Polaków w przygotowaniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Benedykt XVI powiedział w niedzielę w Watykanie, że Polska ma za sobą długą historię odważnych walk i "dała dowód wiekiej determinacji ożywianej przez wiarę". Okazją do tych rozważań był udział Polaków w przygotowaniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański, papież przypomniał, że w tym roku materiały do trwającego właśnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowała grupa ekumeniczna z Polski.

"W istocie Polska zaznała długiej historii odważnych walk z rozlicznymi przeciwnościami i wielokrotnie dała dowód wielkiej determinacji ożywianej przez wiarę" - powiedział papież.

Zdaniem Benedykta XVI hasło tegorocznego Tygodnia: "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" ma szczególny wydźwięk w przypadku Polski. "W ciągu wieków polscy chrześcijanie spontanicznie odczuwali duchowy wymiar swego pragnienia wolności i zrozumieli, że prawdziwe zwycięstwo osiągnąć można jedynie wtedy, gdy towarzyszy mu głęboka wewnętrzna przemiana" - zauważył.

Po polsku Benedykt XVI zwrócił się w modlitwie z prośbą o "dar jedności chrześcijan". "Ufni w Bożą pomoc, zanosimy tę modlitwę w pokorze ducha, otwarci na dialog, współpracę i pojednanie" - dodał.

"Niech nasze serca przemieni łaska zmartwychwstałego Chrystusa, który modli się za nas, swój Kościół, abyśmy byli jedno. Waszym ekumenicznym inicjatywom z serca błogosławię" - powiedział papież, zwracając się do Polaków.

Po włosku Benedykt XVI mówił też o powitaniu w ostatnich dniach Nowego Roku księżycowego przez wiele krajów Dalekiego Wschodu. "W sytuacji obecnego światowego kryzysu ekonomiczno-społecznego życzę wszystkim tym narodom, aby nowy rok był wyraźnie naznaczony przez sprawiedliwość i pokój, aby przyniósł pociechę tym, którzy cierpią, i by zwłaszcza młodzi ludzie, z ich entuzjazmem i ideowym zapałem, mogli zaoferować światu nową nadzieję" - powiedział papież. (PAP)

sw/ cyk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)