Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Prof. Stefan Sawicki laureatem nagrody im. F. Karpińskiego

0
Podziel się:

Profesor Stefan Sawicki, wybitny badacz twórczości Cypriana Norwida,
otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Zdecydowała o tym obradująca we
wtorek w Białymstoku kapituła tego wyróżnienia.

Profesor Stefan Sawicki, wybitny badacz twórczości Cypriana Norwida, otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Zdecydowała o tym obradująca we wtorek w Białymstoku kapituła tego wyróżnienia.

To szesnasta edycja konkursu. Nagroda zostanie wręczona laureatowi 19 listopada w Białymstoku.

Profesor Stefan Sawicki został uhonorowany za budowanie porozumienia między współczesną refleksją teoretyczno- i historycznoliteracką a nowożytną sztuką inspirowaną chrześcijaństwem - poinformowała kapituła, obradująca pod przewodnictwem metropolity białostockiego arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

"Jest to wybitny badacz literatury XIX wieku i literatury współczesnej, specjalizował się niegdyś w teorii literatury, potem w badaniach nad Norwidem, a następnie nad związkami sztuki współczesnej z szeroko rozumianą tematyką świętości i chrześcijaństwem" - powiedział PAP o profesorze Sawickim jeden z członków kapituły, profesor Jarosław Ławski.

Podkreślił, że jest to człowiek o ujmującej osobowości. "Uczony poważany, uznawany przez ludzi o bardzo różnych poglądach politycznych, różnych światopoglądach. Człowiek obdarzony wielkim autorytetem" - dodał prof. Ławski.

Nagroda imienia Franciszka Karpińskiego nadawana jest przez okręgowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Białymstoku. Po raz pierwszy przyznano ją w 1995 roku. Zdobył ją wówczas ks. Jan Twardowski. W minionych latach laureatami nagrody byli m.in. Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, Marek Skwarnicki.

Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński, autor sielanek ("Laura i Filon"), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy" - był związany z Białostocczyzną.

Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Karpińskiego w Białymstoku, gdzie przebywał na zaproszenie Izabeli Branickiej, żony fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego, powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd "Bóg się rodzi". (PAP)

swi/ kow/ rof/ abe/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)