Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie i tak wysokie zaufanie Polaków do UE

0
Podziel się:

Wzrasta poziom zaufania Polaków do Unii
Europejskiej. Ufa jej 62 proc. respondentów; Polacy są także
największymi zwolennikami dalszego rozszerzania UE - wynika z
raportu Eurobarometr, zaprezentowanego w czwartek przez
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

*Wzrasta poziom zaufania Polaków do Unii Europejskiej. Ufa jej 62 proc. respondentów; Polacy są także największymi zwolennikami dalszego rozszerzania UE - wynika z raportu Eurobarometr, zaprezentowanego w czwartek przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. *

Raporty krajowe Eurobarometru powstają dwa razy w roku. Prezentują - na tle sytuacji w całej Unii Europejskiej - główne trendy opinii publicznej w państwach członkowskich oraz krajach kandydujących.

Sondaż wskazuje, że 62 proc. Polaków ufa UE. Rok temu takie zdanie prezentowało 58 proc. badanych. W 2004 roku odsetek ten wynosił 33 proc.

Średnio, zaufanie wszystkich mieszkańców wspólnoty do UE wynosi 48 proc. Najbardziej sceptyczni są w tym wypadku Brytyjczycy. Tylko 25 proc. z nich ufa UE. Najczęściej zaufanie do UE deklarują Rumuni (68 proc.).

Stale rośnie zaufanie ankietowanych Polaków do instytucji wspólnotowych. Jest ono najwyższe od czasu wejścia Polski do UE. Najwięcej badanych wyraża zaufanie wobec Komisji Europejskiej (61 proc.) i Parlamentu Europejskiego (60 proc.). Jedynie w stosunku do Europejskiego Banku Centralnego deklarowany poziom zaufania jest w Polsce (45 proc.) niższy niż średnia dla całej UE (47 proc.).

Według Eurobarometru Polacy są największymi w Europie zwolennikami rozszerzania UE. Za przyjęciem nowych krajów opowiada się 76 proc. polskich respondentów. Średnie poparcie tej idei w skali Europy wynosi 46 proc. Najmniej zwolenników rozszerzania jest w Austrii (24 proc.) i Niemczech (28 proc.).

Zdaniem autorów raportu, rekordowo wysoki odsetek respondentów (83 proc.) sądzi, że nasz kraj skorzystał na członkostwie UE. Średnia unijna to 58 proc. O pozytywnym wpływie członkostwa dla kraju są najczęściej przekonani Irlandczycy (87 proc.), zaś najrzadziej Brytyjczycy i Cypryjczycy (po 37 proc.).

Jak wynika z Eurobarometru, spada poparcie Polaków dla wprowadzenia euro. Za przyjęciem europejskiej waluty opowiada się 49 proc. badanych. Wiosną 2007 roku było to 54 proc. Średnio w UE poparcie dla euro wynosi 61 proc.

Według sondażu, 76 proc. ankietowanych Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację życiową. Jako największe wyzwanie dla kraju respondenci wskazują poprawę sytuacji w służbie zdrowia (49 proc.). Dotychczas największym problemem, który należało rozwiązać było, w opinii badanych, bezrobocie. Obecnie uważa tak 32 proc. ankietowanych.

"Optymizm Polaków jest wysoki w kontekście innych państw UE. Istnieje powszechna aprobata dla członkostwa naszego kraju w strukturach Wspólnoty. Dorasta pokolenie Polaków, które sobie nie wyobraża, że Polska może być poza UE" - komentowała w piątek wyniki Eurobarometru socjolog z Collegium Civitas, dr Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz.

Jej zdaniem, niższe poparcie Polaków dla wprowadzenia euro wynika z niewiedzy na temat unijnej waluty.

"Dopiero teraz rusza kampania informacyjna na ten temat. Jeśli ludzie nie wiedzą o co chodzi, wycofują się z odpowiedzi, bądź są przeciwni" - uważa Skotnicka-Illasiewicz.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 obywateli polskich poniżej 15. roku życia w okresie od 22 września do 3 listopada 2007 r.(PAP)

tgo/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)