Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się 27. edycja "Jesieni z bluesem" w Białymstoku

0
Podziel się:

Zespoły bluesowe m.in. z Polski, Litwy, Niemiec i USA wystąpią podczas 27.
edycji festiwalu "Jesień z bluesem", rozpoczętego w środę w Białymstoku. To jedna z najstarszych
imprez bluesowych w Polsce. Potrwa do soboty.

Zespoły bluesowe m.in. z Polski, Litwy, Niemiec i USA wystąpią podczas 27. edycji festiwalu "Jesień z bluesem", rozpoczętego w środę w Białymstoku. To jedna z najstarszych imprez bluesowych w Polsce. Potrwa do soboty.

W środę wieczorem w Alei Bluesa w Białymstoku odsłonięte zostały kolejne tabliczki z nazwiskami osób zasłużonych dla bluesa w Polsce. Niewielki pasaż łączący dwie ulice znajduje się w centrum miasta, a od 2008 roku, gdy nadano mu nazwę Alei Bluesa, jego chodnik wyglądem przypomina klawiaturę fortepianu.

Tabliczki z nazwiskami umieszczane są na "klawiszach". Do tej pory wmurowano ich tam osiemnaście. W ten sposób upamiętniono już m.in. legendę bluesa w Białymstoku, przed laty lidera Kasy Chorych Ryszarda "Skibę" Skibińskiego a także Tadeusza Nalepę, Ryszarda Riedla, Mirę Kubasińską, Jarosława Tioskowa, Pawła Bergera czy Józefa Skrzeka.

W tym roku odsłonięto kolejnych sześć tabliczek. Uhonorowano w ten sposób muzyków: Włodka Dudka - gitarzystę z Kasy Chorych, Bogdana Loebla - tekściarza, autora kultowej już piosenki "Kiedy byłem małym chłopcem", Dariusza Duszę - gitarzystę i współtwórcę zespołu Shakin Dudi oraz Martynę Jakubowicz - soulową piosenkarkę, która debiutowała na "Jesieni z bluesem" w 1977 roku.

Tabliczki przyznano też dziennikarzom związanym z bluesem: pośmiertnie - Jackowi Grunowi (zm. 25 marca 2010 roku) - dziennikarzowi związanemu z Białymstokiem i pierwszym perkusistą Budki Suflera oraz Janowi Chojnackiemu - kojarzonemu z programem "Bielszy odcień bluesa", audycją w radiowej Trójce.

Osobiście swoje tabliczki odsłonili: Włodek Dudka i Jan Chojnacki. Tabliczkę Jacka Gruna, odsłoniła jego żona Nina. Powiedziała, że jej mąż był bardzo związany ze środowiskiem muzycznym w Białymstoku i wiele osób "zaraził tą swoją pasją".

Jan Chojnacki po odsłonięciu swojej tabliczki powiedział, że Białystok to "dobre miejsce, z dobrymi wibracjami, z ludźmi, którzy myślą i czują podobnie jak on". Dodał, że Białystok, obok Śląska, z którym Chojnacki jest związany, to miasto, gdzie blues jako muzyka i estetyka "znajdują najlepszych propagatorów".

Na środowy wieczór zaplanowano jeszcze m.in. koncert duetu Werbińska i Pawlina. Natomiast w czwartek w kościele św. Wojciecha w Białymstoku odbędzie się koncert muzyki gospel w wykonaniu New Life Gospel Choir z Niemiec.

Główne koncerty "Jesieni z bluesem" zaplanowano na piątkowy i sobotni wieczór. W Białostockim Ośrodku Kultury, który jest organizatorem imprezy, wystąpią m.in. amerykański zespół soulowo-bluesowy Pat Smille Band a także, już znani białostockiej publiczności, polscy harmonijkarze w projekcie "Harmonijkowy atak".

"Jesień z bluesem" to festiwal wymyślony w latach 70. ubiegłego wieku przez ówczesnego lidera Kasy Chorych, Ryszarda "Skibę" Skibińskiego, wirtuoza ustnej harmonijki, który zmarł w 1983 roku. Festiwal miał kilkuletnią przerwę w latach 90., ale od tamtego czasu odbywa się co roku. (PAP)

swi/ rof/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)